Wsparcie dla niepełnosprawnych i nie tylko

flash Starachowice

O kolejnych krokach rządu Prawa i Sprawiedliwości względem osób niepełnosprawnych poinformowały na konferencji prasowej radne PiS.

– Dobra wiadomość dla osób niepełnosprawnych. Gminy będą mogły starać się o dofinansowanie do usług opiekuńczych dla osób do 16. roku życia i do 75. roku życia w miejscu zamieszkania. Samorządy mają czas do 29 marca na składanie wniosków do wojewody, określając liczbę osób i godzin objętych pomocą oraz koszt programu. Rząd dofinansuje 50 proc. kosztów tych usług – poinformowała Danuta Krępa, radna powiatu starachowickiego dodając, że na ten cel zarezerwowano sumę 60 mln zł.

Od 1 stycznia br. wzrosła również kwota dofinansowania zatrudnienia na każdą osobę niepełnosprawną. Wzrosła ona z 18 500 do 22 000 zł na osobę rocznie. Zakłady Aktywności Zawodowej otrzymują te dotacje z PFRON.

Na przestrzeni ostatnich lat znacząco wzrosła kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego, który przez 12 lat wynosił 153 zł. W 2018 roku stawka tego zasiłku wzrosła do 184,42 zł a w 2019 roku – 215,84 zł.

Rodzice czwórki dzieci i więcej mogą cały czas wnioskować o rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+.

– Dla mam, które urodziły 4 dzieci i więcej oraz mężczyzn, którym zmarła żona lub pozbawieni są środków do życia wypłacane jest świadczenie w kwocie 1100 zł brutto. Dokumenty należy składać w ZUSie lub KRUSie – dodała radna Joanna Główka.

Podczas konferencji prasowa z radnymi Prawa i Sprawiedliwości Joanną Główką, Danutą Krępą i Agnieszką Kuś, poseł Krzysztof Lipiec poinformował również o gotowości partii rządzącej do startu w wyborach do parlamentu europejskiego.

– Chcemy zabiegać o godne miejsce Polski w Europie. Jest szansa, byśmy ten nowy ton nadawali, dbając i stawiając na tradycyjne wartości, jaką jest rodzina. W UE są państwa mocniej uprzywilejowane i te niedowartościowane. Na to zgody ze strony PiSu nie ma – podsumował parlamentarzysta dodając, że nie wyobraża sobie, by Polska znalazła się poza tym elitarnym gronem, jakim jest Unia Europejska.

 

2 odpowiedzi na “Wsparcie dla niepełnosprawnych i nie tylko

  1. „Wsparcie ” dla niepełnosprawnego rodzica pełnoletniego, niepełnosprawnego dziecka ,który to rodzic pobiera głodową rentę lub wypracowaną przez siebie emeryturę -wynosi 184zl. I to jest powód do zachwytu? Wstyd!

  2. Powiem tak PiS wiele robi NIE ma watpliwosci co do tego ale niestety MATKOM starszym wiek 65-80 lat NIC!!! nadal NIC a czemu to mowie matki te pracowały 20 lat mimo niepełnosprawnosci dziecka 20 lat by teraz miec nedzne emerytury 934,- netto a to NIE jak maj a inne matki na swiadczeniach tylko za REZYGNACJE zpracy/ bywa matka 1 dnia nie pracowała/ i maja 1.583,- / dodatkowo do 20 lat opłacane wszystko co potrzxeba/ Za nas starsze matki NIKT NIGDY NIC NIE PŁACIŁ. Poprzedni Rzad PO-PSL podzielil nas matki na lepsze to swiadczenie obecnie 1.583,- i gorsze to mys tarsze opiekujace sie ponad 30,40,50 bywa 60 letnimi niepelnosprawbymi dziecmi od urodzenia przy ktorych WSZYSTKO trzeba zrobic. A Obecny Rzad no coz od prawie 4 lat czekamy na tzw. dodatek wyrownawczy do naszych emerytur by zrównac kwotowo do kwoty swiadczenia i CZEKAMY ale jak widac dla innych jest dla nas dalej nic NIE MA. Nie rozumiemy tego przeciez na te emeryty co mamy to pracowałysmy 20 lat a opieka nadal jest a jestesmy GORZEJ potraktowane od mlodych matek na swiadczeniach.Po podwyzce od 1 marca br. mamy MNIEJ od tych matrek miesiecznie 650,- a to OGROMNA kwota dla nas/ bo same potrzebujemy juz lekow w tym wieku/ DOKAD mamy PROSIC ???????

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.