Włosy dla kobiet są bardzo ważne…

flash Zdrowie i uroda

Starachowicki szpital chce zakupić specjalistyczne urządzenie, które zapobiega wypadaniu włosów u osób przechodzących chemioterapię. 1 marca w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach odbył się pokaz systemu zapobiegającego wypadaniu włosów podczas chemioterapii.
Dyrekcja PZOZ planuje zakup urządzenia przy współfinansowaniu podmiotów zewnętrznych. System skierowany jest głównie do kobiet, które najbardziej cierpią z powodu utraty włosów w wyniku chemioterapii. Żaden podmiot leczniczy w województwie świętokrzyskim nie dysponuje takim urządzeniem.
– System Paxman ma być przeznaczony dla pacjentek Oddziału Onkologicznego Dziennego korzystających z chemioterapii dożylnej – mówi lek. med. Piotr Nowak, po. dyrektora ds. leczniczych PZOZ. – Staramy się pozyskać pieniądze na zakup systemu, który choć pomocy w terapii, nie jest finansowany przez NFZ – dodaje.
O zachorowalności na nowotwory w naszym regionie mówiła lek. med. Małgorzata Majecka, kierownik Oddziału Dziennego Chemioterapii w starachowickim PZOZ. Natomiast o samym urządzeniu opowiedział Dariusz Lachowski, specjalista ds. systemów chłodzenia skóry głowy w Polsce, który zaznaczył, że w całym kraju jest obecnie tylko 21 ośrodków, które posiadają system Paxman.

Urządzenie zapobiega wypadaniu włosów poprzez obniżenie temperatury powierzchniowych warstw skóry głowy. Schładzanie powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji ograniczenie przepływu chemioterapeutyku do wrażliwej macierzy włosa. System składa się z dwóch foteli, urządzenia monitorującego i dwóch czepków, do których wtłaczany jest płyn o temperaturze -4 st. C. Jednorazowo z urządzenia mogą korzystać dwie osoby.

Jeśli szpitalowi uda się zgromadzić pieniądze potrzebne na zakup urządzenia, PZOZ będzie pierwszą jednostką w regionie oferującą pacjentom onkologicznym, poddawanym chemioterapii dożylnej, dodatkowo ochronę przed utratą włosów.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.