Uwaga! Salmonella zbiera żniwo!

flash Starachowice Zdrowie i uroda

Starachowicki Sanepid ostrzega: wzrosła zachorowalność na Salmonellę! Zwracajmy uwagę na to co jemy i skąd pochodzi żywność!

W związku ze znacznie zwiększoną liczbą zatruć pokarmowych spowodowanych pałeczką Salmonella na terenie powiatu starachowickiego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starachowicach ostrzega mieszkańców. Pałeczki Salmonelli wywołują ostre zatrucia pokarmowe. Objawy chorobowe żołądkowo-jelitowe występują najczęściej od 6 godzin do 3-7 dni (najczęściej 1-2 dni) od zakażenia, a są nimi: bóle brzucha, gorączka, biegunka, czasami nudności i wymioty. Po przebyciu choroby pałeczki mogą być wydalane z kałem przez kilka tygodni lub miesięcy bez jakichkolwiek objawów chorobowych!

Najczęstszym i szczególnie niebezpiecznym nośnikiem pałeczek Salmonella są produkty zawierające surowe jaja (majonezy, kremy, lody i inne) oraz rozdrobnione przetwory mięsne (galaretki, pasztety, pierogi).

Do zakażenia może dojść przez żywność zanieczyszczoną odchodami zwierząt (najczęściej drobiu, myszy, szczurów ), przez produkty żywnościowe pochodzące od zwierząt zakażonych (mięso, jaja, mleko ) i ludzi zarówno chorych i zdrowych (nosicieli) wydalających pałeczki z kałem, oraz przez skażone sprzęty kuchenne.

Pracownicy Sanepidu mówią, że zachorowaniu można zapobiec: myjąc ręce po wyjściu z ubikacji i przed przygotowaniem posiłków, utrzymując w czystości naczynia, sprzęty kuchenne i samą kuchnię, zapobiegając rozmnażaniu i ponownemu zamrażaniu żywności, wydzielając miejsca w lodówce na surowy drób, mięso i jaja tak, aby nie stykały się z innymi produktami, całkowicie rozmrażając drób, mięso, ryby i ich przetwory przed przystąpieniem do smażenia, pieczenia i gotowania, poddawając żywność działaniu wysokiej temperatury (gotowanie, pieczenie, duszenie), które jest najłatwiejszym sposobem niszczenia zarazka (smażenie jest mniej skuteczne), myjąc jaja przed rozbiciem skorupki, unikając lodów i ciastek pochodzących od nieznanych dostawców i przygodnych sprzedawców, zabezpieczając żywność przed dostępem owadów i gryzoni.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.