Uwaga grypa atakuje! Wizyty w szpitalu ograniczone.

flash Starachowice

Uwaga! Rozpoczyna się sezon grypowy! W starachowickim szpitalu ograniczono odwiedziny u pacjentów.

W ub. tygodniu w związku ze zwiększoną zachorowalnością na grypę i zachorowania grypopodobne w regionie Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, ograniczył wizyty na szpitalnych oddziałach. Odwiedziny pacjentów hospitalizowanych w oddziałach szpitalnych odbywają się zgodnie z zasadą jeden pacjent i jeden odwiedzający. Ograniczenie obowiązywać będzie do odwołania.

  • Mamy pojedyncze przypadki zachorowań. Nie można powiedzieć na razie o zwiększonej zachorowalności czy epidemii – mówi Ewa Dróżdż, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starachowicach. – Okres zwiększonej zachorowalności na grypę w tym roku przesunął się na luty – marzec. Można powiedzieć, że dopiero się zaczyna. Pogoda także sprzyja zachorowaniom. Skoki temperatur, raz dodatnia, raz ujemna temperatura, opady wszystko to sprzyja zachorowaniom – wyjaśnia.

Co robić by nie zachorować? – Przede wszystkim zdrowo się odżywiać: pięć regularnych posiłków dziennie oraz warzywa i owoce w odpowiednich proporcjach, są bardzo ważne w naszej diecie. Nie możemy także dopuszczać do przegrzania organizmu. Gdy na zewnątrz jest cieplej nie powinniśmy się grubo ubierać. Zalecane jest ubieranie na tzw. cebulkę, bo w razie czego możemy jedną warstwę ubrań zdjąć. Niezmiernie ważny jest także ruch na świeżym powietrzu. Co prawda ostatnio nie zawsze powietrze jest takie jakie byśmy chcieli. Sezon  grzewczy sprzyja smogowi, jednak dla zdrowia nie możemy wyeliminować ruchu na świeżym powietrzu. Bardzo zachęcam również do regularnego szczepienia się przeciwko grypie. Szczepionka kosztuje ok. 30-40 zł. Po zaszczepieniu się nawet jeśli zachorujemy, przejdziemy tę chorobę łagodniej – dodaje.

Powikłania po grypie
– zapalenie płuc
– zapalenie oskrzeli i oskrzelików
– zakażenia meningokokowe
– zapalenie krtani,
– zapalenie zatok obocznych nosa
– astma oskrzelowa
– zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP),
– niewydolność oddechowa.
– zapalenie mięśnia sercowego
– zapalenie osierdzia,
– nagły zgon sercowy,
– zaostrzenie przewlekłej niewydolności krążenia.
– splątanie,
– nasilenie zmian otępiennych u osób starszych,
– napady drgawkowe
– zapalenie mózgu,
– zapalenie opon mózgowych.
Objawy zakażenia wirusem grypy to:
– wysoka, sięgająca nawet do 40 stopni C., gorączka.
– dreszcze.
– ból głowy.
– ból mięśni i stawów.
– ogólne osłabienie.
– suchy kaszel.
– katar.
– w niektórych przypadkach wymioty i biegunka – częściej u dzieci i młodzieży.

Małgorzata Śpiewak

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.