U innych nawet kilkanaście lat, u nas kilkanaście tygodni?

flash Starachowice

Wymiana stawu biodrowego już w ciągu trzech miesięcy, a kolanowego za pół roku? Tak przedstawia się dostępność do zabiegów w Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej  z Pododdziałem Endoprotezoplastyki i Pododdziałem Chirurgii Kręgosłupa, wg Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. – W innych ośrodkach w Polsce termin wykonania zabiegu sięga nawet kilkunastu lat! – mówi Małgorzata Kałuża, rzecznik prasowy PZOZ. –  Warto dodać, że plastyka stawu biodrowego i kolanowego w pilnych przypadkach jest wykonywana jeszcze szybciej – maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy. Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach po raz kolejny znacznie skrócił czas oczekiwania na te zabiegi. To efekt lepszego finansowania procedur, które pozwala na wykonanie większej liczby kosztochłonnych zabiegów – mówi.

– Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów, czy reumatoidalnym zapaleniem stawów nie muszą już czekać kilka lat na zabieg przywracający im sprawność ruchową i eliminujący dolegliwości bólowe. Formalności związane z przeprowadzeniem endoprotezoplastyki trwają do kilkunastu tygodni. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego lub poradni specjalistycznej i uzyskać skierowanie do szpitala. Kolejnym krokiem jest kwalifikacja do zabiegu na podstawie badań radiologicznych.
Stan zdrowia pacjenta oceniany jest przez specjalistów w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z Pododdziałem Endoprotezoplastyki  i Pododdziałem Chirurgii Kręgosłupa. W przypadku znacznego zniszczenia elementów stawu  i wyczerpania innych środków leczenia, pacjent jest kwalifikowany do zabiegu – informuje rzecznik.

Endoprotezoplastyka polega na wymianie zniszczonego stawu i zastąpieniu go sztucznym, wykonanym z odpornych na ścieranie materiałów. Zabieg wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu podpajęczynówkowym, tzn. zniesione jest czucie bólu od pasa w dół. Pacjent już następnego dnia po zabiegu operacyjnym rozpoczyna rehabilitację pod okiem fachowego personelu. Rehabilitanci pomagają w pierwszej pionizacji, prowadzą ćwiczenia indywidualne, uczą poruszać się z pomocą kul, a także udzielają instrukcji w zakresie ćwiczeń wykonywanych samodzielnie. Każdy chory ma zapewnioną indywidualnie dobraną rehabilitację i fizjoterapię. Nad rekonwalescencją pacjentów całodobowo czuwają wykwalifikowani lekarze i pielęgniarki.

– W ubiegłym roku starachowiccy ortopedzi przeprowadzili 209 zabiegów wymiany stawu biodrowego i 180 stawu kolanowego. Z kolei w przeciągu trzech miesięcy tego roku wykonano 57 endoprotezoplastyk stawu biodrowego i 40 stawu kolanowego – dodaje M. Kałuża.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.