„Scyzoryki wzdłuż Afryki” z nominacją

flash Starachowice

Kapituła przyznająca Travelery – najważniejsze polskie nagrody dla podróżników nominowała do nagrody wyprawę „Scyzoryki wzdłuż Afryki”. W kategorii społeczna inicjatywa roku wyróżniona została akcja Jacka Słowaka, w której udział miała liczna grupa starachowiczan.

  • Stało się coś niezwykłego – napisał na portalu społecznościowym Jacek Słowak – podróżnik z wyboru, inicjator akcji „Scyzoryki dla Afryki”. – Kapituła plebiscytu National Geografhic przyznająca Travelery – najważniejsze polskie nagrody dla podróżników nominowała naszą wyprawę „Scyzoryki wzdłuż Afryki” do nagrody w kategorii społeczna inicjatywa roku. Jest to dla mnie i całej ekipy, która przy tym projekcie pracowała, ogromne wyróżnienie – przyznał pomysłodawca.

Nominacja do konkursu National Geographic to pokłosie ogromnej akcji, która została zainicjowana przeszło dwa lata temu. W głowie podróżnika, rodem ze Skarżyska-Kam. zrodził się wówczas pomysł zorganizowania podróży dookoła świata. Ponieważ tego wyczynu dokonało już kilka osób wcześniej, nie tylko w kraju, ale i ze świata, pojawiła się koncepcja objechania Afryki dookoła.

  • Organizowałem tą wyprawę przez ok. 1,5 roku. Wyjechaliśmy z Polski dokładnie 26 grudnia 2017 roku z czterema kolegami. W ekipie znaleźli się również: Szymon Flak, Wojciech Matejczuk, Krzysztof Skoczek i Ludwik Pisarski. To były osoby, które wyjechały ze mną na pierwszy etap od Tangeru do Kapsztadu – opowiada nasz podróżnik. – Organizując wyprawę postanowiliśmy zorganizować pomoc dla Afryki. Ogłosiliśmy to w Społecznej Akademii Nauk, gdzie jestem wykładowcą. Ponieważ najbardziej potrzebne są tam materiały edukacyjne, zaczęliśmy zbierać materiały papiernicze itp. Tak powstała inicjatywa „Scyzoryki dla Afryki”, która bardzo szybko zaczęła zataczać coraz szersze kręgi, wychodząc poza Skarżysko, Kielce. Dotarła również do Starachowic, gdzie miała niesamowity odzew za sprawą niesamowitych ludzi, wśród których wymienić należy: Krzysztofa Korpika, Anitę Skowrońską, Ewelinę Chionkę-Jasztal, Piotra Ambroszczyka, Urszulę Ołowiak oraz Marka Materka, prezydenta miasta, który mocno zaangażował się w nagłośnienie akcji.

Dary, w postaci przyborów szkolnych zaczęły napływać nie tylko z regionu, ale również kraju (Gdańsk, Gdynia, Suwałki, Zakopane) oraz zagranicy (Litwa, Łotwa, Estonia). Oprócz artykułów papierniczych były również ubrania, zabawki dla dzieci itp.

  • Tego było tak dużo, że przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania. Fizycznie nie mogliśmy tego zabrać ze sobą. Wzięliśmy tylko część, przekazując je dzieciom w każdym państwie, do którego dotarliśmy. Resztę darów przekazaliśmy międzynarodowej fundacji, która przekazała je dzieciom na całym świecie – mówi J. Słowak.

Ekipa wyprawy w ciągu 200 dni pokonała 45 tysięcy kilometrów, odwiedzając 40 krajów na Czarnym Lądzie, doświadczając różnych chorób i niesamowitych przygód.

  • Jesteśmy chyba pierwszymi ludźmi na świecie, na pewno w Polsce, którzy tego dokonali i ten nasz wyczyn został dostrzeżony przez National Geographic. Wiem, że sukces zawsze ma wielu ojców, ale ta nominacja tak naprawdę to ogromna zasługa wielu starachowiczan. Dlatego proszę o głos w tym plebiscycie. Chcę, by Starachowice oddawały głos nie na mnie – Jacka Słowaka, ale na siebie. Bo to nagroda dla wszystkich ludzi dobrego serca. Ja tylko przejechałem Afrykę – mówi J. Słowak.

Głosowanie internetowe trwa do 5 maja. Wśród nominowanych są m.in. Andrzej Bargiel, który zjechał na nartach z K2. Warto wspierać swoich. Zachęcamy, głos można oddać wchodząc na stronę http://travelery.national-geographic.pl/.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.