Rodzice Olusia: Zrobimy wszystko, by pomóc naszemu dziecku!

flash Pawłów

Oluś ma zaledwie cztery miesiące. Urodził się z poważną wadą prawej nóżki. Rodzice chłopca proszą o pomoc w zbiórce pieniędzy na kosztowną operację, która daje nadzieję, że chłopiec będzie w przyszłości normalnie chodził.

Długa droga do sprawności

Oluś z Rzepina Kolonii w gm. Pawłów skończył niedawno cztery miesiące. Urodził się z niedorozwojem nóżki: brak kości strzałkowej oraz kości śródstopia, brak stawu skokowego oraz zwichnięcie stawu kolanowego, dodatkowo kość piszczelowa jest krótsza i wygięta, a stópka zdeformowana i wykoślawiona oraz pozbawiona jednego palca. Aleksander od trzeciego tygodnia życia jest rehabilitowany. Czeka go długa droga do zdrowia, ale jest szansa, że będzie mógł normalnie chodzić.

  • Olek urodził się 4 lutego br. w 38 tygodniu ciąży. O wadzie nie miałam pojęcia aż do momentu narodzin, pomimo że w ciąży byłam pod stałą kontrolą lekarza. Robiłam także badania prenatalne – opowiada Paulina Sikora, mama Olusia. – Po wyjściu ze szpitala zostaliśmy pozostawieni sami sobie. Informacji na temat wady synka, metod leczenia, rehabilitacji, wskazówek co robić i gdzie udać się po pomoc, zaczęliśmy szukać w internecie – opowiada.

 Wizyta za… 3 lata!

  • Mój synek, Aleksander cierpi na niedorozwój prawej nóżki (łac. fibular hemimelia). Jest to wada występująca raz na 25 – 40.000 urodzeń. Polega ona na częściowym lub całkowitym zaniku kości strzałkowej, skróceniu kości piszczelowej i deformacji stopy. Olek nie ma również stawu skokowego i kolanowego oraz jednego paluszka. Bez odpowiedniego leczenia nigdy nie będzie mógł stanąć na własnych nóżkach. Poprawna diagnoza i prawidłowe leczenie tych rzadkich wad są w Polsce sporadycznie spotykane. Polscy lekarze nie mają niestety wystarczającego doświadczenia. W większości przypadków wskazują na amputację, jako jedyne możliwe rozwiązanie. Nam w Poznaniu zaproponowano leczenie, ostrzegając że może ono wiązać się nawet z 30 zabiegami bez gwarancji całkowitej sprawności. Do szpitala zapisano nas na 2022 rok… Nasz synek będzie miał wtedy 3 lata…

Nadzieja

Jest jednak nadzieja dla chłopca i jego rodziców, a daje ją specjalista chirurg ortopeda ze Stanów Zjednoczonych – słynny w swym fachu doktor Dror Paley. – Amerykanin specjalizuje się w takich schorzeniach. Wykonał już tysiące operacji polegających na rekonstrukcji kości i stawów. Jest autorem nowatorskiej metody przedłużania kończyn u dzieci i otwarcie mówi, że operacje należy wykonać u dziecka po ukończeniu 18. miesięcy zanim kości zwapnieją. Niestety koszt operacji jest ogromny. W ośrodku na Florydzie, w Stanach Zjednoczonych to ponad milion złotych. Koszty spadają o połowę jeśli operacja odbyłaby się w Polsce – doktor Paley od niedawna przyjeżdża do Polski i współpracując z polskimi lekarzami wykonuje operacje u nas – w Warszawie. Na 13 maja mamy wyznaczoną wizytę u doktora Deszczyńskiego, który współpracuje z doktorem Paley`em i wtedy mam nadzieję wszystkiego się dowiemy – opowiada.

By chłopiec mógł zostać poddany operacji potrzebne są pieniądze, o których zbiórkę proszą rodzice.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.