Sekcja zwłok rozwieje wątpliwości?

flash Wąchock

Nadpalone ciało 83-letniej mieszkanki Wąchocka przy piecu znaleźli bliscy z rodziny. Wezwano pogotowie ratunkowe. Lekarz stwierdził zgon. – Starsza pani leżała niedaleko kuchni węglowej – informował dzień po tragedii kom. Kamil Tokarski, rzecznik prasowy świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego policji. – Została znaleziona przez innych domowników. Jej ubranie się tliło. Nie dawała oznak życia. Niestety, przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon – dodał doświadczony funkcjonariusz. Czynności na miejscu zdarzenia wykonywali starachowiccy stróże prawa, pod nadzorem prokuratora rejonowego.

Prokuratura wszczęła z urzędu postępowanie w tej sprawie. – Na chwilę obecną toczy się w kierunku art. 155 Kodeksu Karnego, a zatem nieumyślnego spowodowania śmierci (kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 – przyp.red.) – powiedziała Eliza Juda, pełniąca funkcję prokuratora rejonowego, która była na miejscu zdarzenia. Ciało 83-latki zostało zabezpieczone do badań. Sekcja zwłok została już przeprowadzona. Starachowiccy śledczy czekają na jej wyniki.

Od jej rezultatów i opinii biegłego zależeć będzie wiele. – Wyniki sekcji powinny dać nam odpowiedź na kluczowe pytanie: w jaki sposób doszło do śmierci kobiety i co było jej bezpośrednią przyczyną. Z naszych wstępnych ustaleń wynika, iż wpływu nie miało działanie przestępcze czy udział tzw. osób trzecich. Ciało zostało znalezione przez członka rodziny. Wyniki sekcji winny również dać odpowiedź na pytanie o której godzinie nastąpił zgon – stwierdziła prok. Juda.

Policjanci zabezpieczyli szereg śladów w mieszkaniu, w tym m.in. ślady krwi i ślady poparzenia na klatce piersiowej. Zadanie dla przedstawicieli organów ścigania jest tym trudniejsze, że nie było bezpośredniego świadka zdarzenia. – Badane są wszelkie okoliczności. W jakim kierunku potoczy się to postępowanie, zależeć będzie od prokuratora nadzorującego sprawę – uzupełnia szefowa starachowickich śledczych.

Znaki zapytania

Zagadką jest fakt, że 83-latkę znaleziono w pewnej odległości od pieca. Sam piec, w momencie kiedy w domu pojawili się strażacy był zamknięty, a fajerki zasunięte i przykryte. W jaki sposób zatem ogień znalazł się na odzieży, jaką miała na sobie mieszkanka Wąchocka? Śledczy nie wykluczają następującego scenariusza: być może kobieta była wysmarowana maścią bądź spirytusem, które w momencie uchylenia drzwiczek i kontaktu z wysoką temperaturą sprawiły, że ogień pojawił się na ciele. Kobieta chcąc ratować siebie, cofnęła się i uderzyła o stół. Co było dalej, nietrudno domyśleć się.

– Najbardziej prawdopodobną hipotezą wydaje się, że zasłabła niedaleko pieca, upadła i tak doszło do obrażeń ze skutkiem śmiertelnym. Obecni na miejscu strażacy badali powietrze w budynku na obecność tlenku węgla. Nie było zagrożenia dla pozostałych domowników – tłumaczył kom. Tokarski.

Strażacy do dwurodzinnego budynku, zostali wezwani z powodu zadymienia. Kiedy pojawili się na miejscu, w powietrzu wyczuwalna była woń spalenizny. – Istniało przypuszczenie, że doszło do zatrucia czadem. W mieszkaniu wykonaliśmy pomiary na obecność tlenku węgla. Badanie specjalistycznym sprzętem nie wykazało nic niepokojącego – powiedział Marcin Nyga, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach.

Doświadczeni strażacy podkreślają, iż po raz pierwszy spotkali się z takim przypadkiem. Z ustaleń śledczych wynika, że spód stołu, obok którego znaleziono seniorkę był osmolony. – Zleconych zostanie wykonanie szeregu czynności, które powinny dać 100-procentową pewność co do przyczyny zgonu – kończy prok. Juda.

1 Komentarz dla “Sekcja zwłok rozwieje wątpliwości?

  1. A może doszło do tzw. samozapłonu (samospalenia)? O tak nieprawdopodobnych rzeczach jest mnóstwo informacji w Internecie i sensacyjnych książkach.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.