Powoli wyłamują się ze strajku

flash Starachowice

Trzeci tydzień strajku przyniósł pewien przełom. Nie doszło jednak do niego na linii rząd – strajkujący pracownicy oświaty. Nauczyciele niektórych szkół w regionie wrócili do pracy.

Wiele obiecywali sobie po demonstracji, jaka odbyła się we wtorek w Warszawie. Przełom jednak nie nastąpił. Z mieszanymi nastrojami powrócili do Starachowic. Tu musieli się zmierzyć z codzienną rzeczywistością. To zdaniem szefowej ZNP spowodowało decyzje o powrocie do pracy.
– Nastroje są różne, ludzie się wykruszają. Po przerwie świątecznej do pracy wróciły szkoły w gm. Pawłów – SP Godów, Dąbrowa, Łomno, Chybice. W Starachowicach w środę do nauki wróciły dwie podstawówki: SP nr 11 i 12. Na razie żadna szkoła średnia nie odstąpiła od strajku – mówi Mariola Gałka, prezes starachowickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Trudno jest, bo tu na dole obciążenie jest ogromne. Samorządy nas wspierają, ale nie w takim stopniu, jak w większych miastach. Ludzie rezygnują, bo są zmęczeni tym strajkiem, wszyscy biorą wszelkie za i przeciw, ale w dużej mierze decydując względy finansowe. Miesiąc strajku to miesiąc bez pieniędzy, a my nie mamy odłożone na zaś, tylko żyjemy z miesiąca na miesiąc. Wola walki jest duża, nie zgadzamy się z tym, co oferuje nam rząd. Jeśli teraz odpuścimy, jednym podpisem, mogą spowodować, że polska szkoła będzie w opłakanym stanie. Do tego nie można dopuścić. Dlatego jestem dumna z moich nauczycieli. Niejedna osoba w ogóle by się na to nie zdecydowała.
Jak dodała prezes ZNP, obecnością w Warszawie chcieli przypomnieć pani minister, że nauczyciel są, żyją, że dzieci nadal pozostają w domach a tak być nie powinno.

– Te igrzyska na stadionie, które zaplanowano – my się na to nie piszemy. Nam potrzeba konkretnych rozmów, decyzji, długofalowych rozwiązań. Tu chodzi o przyszłość naszych dzieci i naszej edukacji. Ta opinia, którą wyrabia nam rząd, nijak się ma do rzeczywistości. Presja, że krzywdzimy dzieci. Nie! My walczymy o lepszą szkołę.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.