Oni też mają długi…

flash Starachowice

Rynek medyczny rozwija się w zawrotnym tempie, a Polacy coraz chętniej korzystają z prywatnej opieki lekarskiej. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że prywatne przychodnie i gabinety lekarskie mają ponad 100 mln zł przeterminowanych długów! Jakie długi mają lekarze z powiatu starachowickiego?

Rośnie zadłużenie

Z najnowszego zestawienia Krajowego Rejestru Długów (trafiają do niego dłużnicy, którzy nie spłacają swoich długów) wynika, że prywatna służba zdrowia ma ponad 100 mln zł zaległości! Obejmuje ono przychodnie i gabinety lekarskie, a także pozostałą działalność w zakresie prywatnej opieki zdrowotnej, jak gabinety rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne czy laboratoria medyczne. Przy czym zarówno jeśli chodzi o liczbę dłużników, jak i wielkość zadłużenia, zdecydowanie przeważają jednoosobowe działalności gospodarcze.

  • Kwota 100 mln złotych oznacza aż 10-krotny wzrost zadłużenia w stosunku do zaległości, jakie prywatne podmioty medyczne miały zaledwie 5 lat temu – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. – W 2014 r. było to 10 mln zł. Obecnie w bazie danych figuruje 2.164 dłużników, którzy mają do oddania średnio 46.427 zł. Pięć lat temu było ich 904, a średni dług wynosił 11 tys. złotych – wylicza A. Łącki.

Na sprzęt, na telefony…

Wierzycielami branży prywatnych usług medycznych są w głównej mierze banki, które pożyczają pieniądze na zakup sprzętu – lekarze mają im do oddania 53 mln zł. Następne w kolejce do odzyskania pieniędzy od prywatnej służy zdrowia są firmy windykacyjne oraz fundusze sekurytyzacyjne, do których trafiły długi pierwotnych wierzycieli, głównie z sektora finansowego (28,5 mln zł). Firmy leasingowe mają w niej „zamrożone” prawie 2,8 mln zł. Przychodnie i gabinety zalegają także z regulowaniem należności u operatorów telefonii, Internetu i telewizji (2 mln zł), firm pożyczkowych (1,9 mln zł), a także firm faktoringowych (1,8 mln zł). Pozostała kwota długu jest rozproszona pomiędzy innych wierzycieli, jak administracja państwowa i samorządowa, ubezpieczyciele czy dostawcy prądu.

Rekordzistą pod względem zadłużenia jest prywatna praktyka lekarska z Krakowa, która ma 3 zobowiązania na łączną kwotę 1,5 mln zł wobec funduszu sekurytyzacyjnego.

Najwięcej zaległości mają prywatne przychodnie i gabinety z województwa mazowieckiego – prawie 23 mln zł. Kolejny jest Śląsk z niemal 12 mln zł niespłaconych zobowiązań, a za nim Wielkopolska z kwotą 9,5 mln zł.

A jak jest u nas? W samym powiecie starachowickim dwa gabinety prywatnej służby zdrowia zalegają na łączną sumę 66.922 zł. Średnie zadłużenie wynosi 33.461 zł. Dłużnik rekordzista ma do oddania 62.347 zł. O wiele wyższe długi mają lekarze w sąsiednim powiecie skarżyskim. Tam długi ma 4 podmioty, które zalegają na łączną sumę 177.805,89 zł.  Średnie zadłużenie wynosi 44.451,47 zł. Natomiast dłużnik rekordzista ma do oddania 137.307,09 zł.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.