Obwodnica bez przyszłości?

flash Starachowice

Określana mianem „drogi życia” północno-zachodnia obwodnica Starachowic była zapowiada jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu. W lutym ub. roku ówczesny marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i prezydent miasta Marek Materek zapowiadali prawdopodobne rozpoczęcie prac na wiosnę 2019 roku. Co z ich realizacją?

Sztandarowa inwestycja, z którą do wyborów 2014-2018 szli ówczesny marszałek województwa Adam Jarubas i przyszły prezydent miasta Marek Materek jakoś nie może doczekać się realizacji. W lutym 2015 roku ówczesny zarząd województwa informował, że są pieniądze na zaprojektowanie obwodnicy Starachowic oraz drogi prowadzącej ze Starachowic do Tychowa Starego. Budowa trasy określanej mianem „drogi życia” miała rozpocząć się za 3-4 lata.

W lutym ub. roku padały podobne zapewnienia – obwodnica miała ruszyć na wiosnę 2019.

  • Jest niezadysponowana rezerwa z RPO w dziale drogowym. To powinno wystarczyć na realizację tego przedsięwzięcia, które obejmuje 4 km obwodnicy i 6 km drogi w kierunku Tychowa Starego – ocenił przed rokiem Adam Jarubas, dodając, że to co było możliwe do zrobienia w tym zakresie od strony formalnej zostało już zrobione. – Te pieniądze będą dostępne na przełomie 2018/19 roku. Szacujemy, że może to być ponad 30 mln zł. To plus oszczędności powinny wystarczyć na zrealizowanie projektu. Jeśli będzie prawomocne pozwolenie na budowę, wówczas prace mogłyby ruszyć na wiosnę 2019 roku – zapowiadał przed rokiem.

Spośród trzech wariantów, wybrano koncepcję, na którą uzyskaną prawomocną decyzje środowiskową. Wybrany wariant zakłada powstanie obwodnicy na wysokości składów budowlanych Lebud Bis przy ul. Kieleckiej, z przejściem nad torami i wyjściem koło Cerradu. Obwodnica kończyłaby wjazdem na Elaborację, gdzie byłby parking dla samochód ciężarowych i dalej drogą w kierunku Tychowa.

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczął prace nad uzyskaniem pozwoleń na realizację inwestycji. Na jakim są one etapie? I co z finansowaniem? O postępach prac informował podczas sesji Rady Powiatu Damian Urbanowski, dyrektor ŚZDW w Kielcach.

  • ŚZDW w Kielcach obecnie realizuje projekt północno-zachodniej obwodnicy Starachowic na odcinku od drogi krajowej nr 42 w okolicy Strefy Ekonomicznej do istniejącej drogi 74. To zadanie obejmuje odbudowę istniejącego odcinka o dł. 6 km do skrzyżowania w Tychowie Starym (jako drugi etap) – poinformował D. Ubanowski. – Obecnie jesteśmy opóźnieni ze względu na uzgodnienia, jakie musieliśmy poczynić z PKP. Powstał również nowa koncepcja włączenia tej obwodnicy z włączeniem firmy Cerrad, gdzie zamiast skrzyżowania powstanie rondo turbinowe, w celu lepszej obsługi Specjalnej  Strefy Ekonomicznej. Do końca kwietnia ma być złożony wniosek o wydanie decyzji ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej). Natomiast jeśli chodzi o finansowanie, do końca marca jest nabór wniosków o finansowanie dla obiektów mostowych w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów”. Stosowane uchwały zarząd województwa już podjął a niezbędne dokumenty zostały do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. W tym konkursie dofinansowanie dostają projekty na dokumentację. Gdy znajdziemy się na liście dokumentów zatwierdzonych, z automatu znajdujemy się na liście do dofinansowania., które będzie na 100 proc. pewne. W ciągu miesiąca dowiemy się, czy znajdziemy się na liście dla regionów. Tych wniosków nie jest wiele, dlatego jesteśmy prawie pewni tego dofinansowania. Ale ten projekt dotyczy tylko obwodnicy. Na dalszy ciąg, czyli drugi etap nie ma finansowania.

Tymczasem, jak się dowiedzieliśmy, rozpoczęcie procedury przetargowej możliwe będzie po zabezpieczeniu funduszy w budżecie województwa, póki co jednak nie ma zapewnionego finansowania, dlatego realizacja zadania planowana jest w nowej perspektywie unijnej a lata 2021 – 2027.

Jak się to ma informacji przekazanej na sesji RP?

  • To zadanie jest planowane do realizacji w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów”. Nie wyobrażam sobie byśmy tego dofinansowani nie otrzymali – mówi D. Urbanowski. – Jesteśmy na etapie dokumentacji, która będzie gotowa już w tym roku i na jesieni moglibyśmy rozpocząć realizację. Nie dopuszczam do siebie myśli, że tego dofinansowania nie będzie. Gdyby jednak tak się stało, to faktycznie pozostaje perspektywa 2021-27 – nie ukrywa.

 

2 odpowiedzi na “Obwodnica bez przyszłości?

  1. Za to będzie butelkomat. Dramat dla miasta tacy samorządowcy. Jedna wielka klika, niech tatuś Pana prezydenta i Pan Jarubas pomoże miastu. Podobno tacy fachowcy.

  2. PANOWIE WŁODARZE MÓWCIE PROST OBWODNICA BEZ PRZYSZŁOSCI BO MIASTO BEZ PRZYSZŁOŚCI !!! TO PO CO WYBORCY WAS WYBIERALI , CZY TYLKO NA STOŁKI ??? A GDZIE INTELEKT >

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.