Nie składaj teraz wniosku o emeryturę! To bardzo niekorzystne!

Finanse flash Starachowice

Od tego, kiedy zostanie złożony wniosek o emeryturę, może zależeć jej wysokość. Wpływ na taką sytuację ma tzw. schemat waloryzacji składek zapisanych na koncie w ZUS. Jest on wyjątkowo niekorzystny dla osób, które wnioski o emeryturę składają w czerwcu. Dlatego warto zastanowić się, czy wniosek o emeryturę złożyć w czerwcu, czy może lepiej poczekać z tym do lipca.

Masz wybór!

Według obecnych przepisów nowy emeryt, który kończy pracę w drugiej połowie roku, ma waloryzowane konto ze składkami emerytalnymi i rocznie, i kwartalnie. Osoba odchodząca z pracy w czerwcu dostaje tylko waloryzację roczną – bo tak mówią przepisy.

Na początku czerwca dokonywana jest roczna waloryzacja składek zapisanych na koncie w ZUS. Jeżeli złożymy wniosek o emeryturę w czerwcu, nasze składki roczne zostaną objęte tylko tą jedną waloryzacją. W każdym innym miesiącu oprócz waloryzacji rocznej dochodzą jeszcze waloryzacje kwartalne.

Pamiętajmy jednak, że jeśli złożymy wniosek w lipcu, emerytura zostanie przyznana od miesiąca złożenia wniosku, czyli od lipca a nie od czerwca. Tym samym jednej wypłaty emerytury nie otrzymamy. Co się bardziej opłaca? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Dobrze jednak, wybierając moment przejścia na emeryturę, wiedzieć, co się traci, a co zyskuje. Pomóc nam w podjęciu decyzji może doradca emerytalny, który wyliczy jej prognozowaną wysokość.

Rok pracy-wyższe świadczenie

Przypominamy, że rok dodatkowej pracy zwiększa wysokość emerytury przeciętnie o ok. 8 proc. Skąd taka różnica? Wynika to ze sposobu obliczania wysokości emerytury. Kwota świadczenia jest wynikiem podzielenia zgromadzonego kapitału emerytalnego przez średnie dalsze trwanie życia, które podaje Główny Urząd Statystyczny. Jeżeli złożymy wniosek później, to kapitał będzie bogatszy o miesiące składek. Jednocześnie mianownik, czyli dalsze trwanie życia, zostanie uszczuplony o upływające miesiące. Zwiększenie licznika i zmniejszenie mianownika spowoduje, że emerytura będzie wyższa.

– Przed złożeniem wniosku o emeryturę zawsze warto porozmawiać z doradcą emerytalnym z ZUS. Jego pomoc może okazać się nieoceniona, ponieważ wyliczy on na naszą prośbę prognozę przyszłego świadczenia w różnych wariantach momentu zakończenia aktywności zawodowej. Dzięki tej symulacji możemy ocenić, czy warto przejść na emeryturę już teraz, czy może lepiej zaczekać np. kilka miesięcy i uzbierać więcej składek – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS w województwie świętokrzyskim.

Ważne!

Możliwości wyboru terminu złożenia wniosku o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym nie mają osoby, które przechodzą z renty na emeryturę, czyli na tzw. emeryturę z urzędu i kończą wiek w czerwcu. Osoby te, wniosek o emeryturę od powszechnego wieku emerytalnego mogą złożyć tylko w trakcie miesiąca, w którym kończą wiek emerytalny, czyli w czerwcu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.