Nawet 200 tys. zł może kosztować przeniesienie III LO do Gimnazjum nr 4

flash Oświata

III LO z ul. Glinianej przenosi się do budynku po wygaszanym Gimnazjum nr 4 przy ul. Jana Pawła II. Jaki będzie koszt przenosin? Co zyska szkoła?

Podczas sesji Rady Powiatu w czwartek, 31 stycznia radni podjęli uchwałę o zamiarze przeniesienia siedziby III LO.  Głównym argumentem przemawiającym za przeniesieniem siedziby, jest poprawa warunków lokalowych nauki oraz pracy dla całej społeczności szkoły. Ponadto nowa lokalizacja szkoły może dać szansę na rozwój poprzez zwiększenie liczby uczniów.

III LO zajmie segment D budynku po Gimnazjum nr 4. Gmina Starachowice, która jest właścicielem budynku bezpłatnie użyczy powiatowi starachowickiemu na okres 20 lat budynku na potrzeby edukacyjne.

O koszty przeniesienia szkoły do obiektu na osiedlu Południe pytała radna opozycji Agnieszka Kuś. Jak odpowiedział Jerzy Materek, członek Zarządu powiatu, są dwa warianty: minimalny i maksymalny. – Chodzi o różny zakres prac adaptacyjnych. W maksymalnym wariancie, który by uwzględniał m.in. rozgraniczenie pomiędzy III LO a Szkołą Podstawową nr 13, wszystkie koszty wynosiłyby ok. 200 tys. zł. Jest możliwość uzyskania 80% dotacji z kuratorium oświaty dla szkół, które wymagają adaptacji w związku z reformą oświaty. Jeśli otrzymamy dofinansowanie, wtedy maksymalnie adaptacja kosztowałaby nas ok. 40 tys. zł W wariancie minimalnym całkowity koszt sięgałby ok. 150 tys. zł. Kwotę tę należy zmniejszyć o ewentualną dotację z kuratorium.
Radni pytali także o koszty utrzymania obu budynków. – Gimnazjum nr 4 po termomodernizacji przeznacza ok. 50% mniej na ogrzewanie. Energia elektryczna jest również tańsza z uwagi na oświetlenie LED, które jest tam zainstalowane. Natomiast budynek III LO wymaga kompleksowej termomodernizacji, która mogłaby kosztować ok. 3,5 mln zł – mówi J. Materek.
W samych superlatywach w temacie przenosin wypowiadał się dyrektor ogólniaka Mirosław Niewczas. – W budynku przy ul. Glinianej do wymiany jest ogrzewanie, instalacja elektryczna, oświetlenie, wykładziny, sprzęt. W nowym lokalu będziemy mieć super warunki, nieporównywalne do tych które mamy.  Jest to dla nas szansa na rozwój oraz lepsze warunki dla osób niepełnosprawnych, ponieważ jesteśmy szkołą z oddziałami integracyjnymi.
Póki co Zarząd powiatu starachowickiego nie ma jeszcze sprecyzowanych planów, co do zagospodarowania zwalnianych pomieszczeń w budynku przy ul. Glinianej. W pozostałych funkcjonuje Młodzieżowy Dom Kultury.

Małgorzata Śpiewak

2 odpowiedzi na “Nawet 200 tys. zł może kosztować przeniesienie III LO do Gimnazjum nr 4

  1. Jak to? 200tys??? Minister Zalewska od trzech lat głosi wszędzie , że jest to reforma …….. „bezkosztowa”

  2. Myślę że w długim terminie to dobra decyzja. Południe się rozwija i brakuje tu licea. Praktycznie wszystkie urzędy i miejsca użyteczności publicznej ulokowane są w północnej części Starachowic. Konieczna będzie poprawa komunikacji drogowej północ- południe. Mam nadzieję że planowany wiadukt powstanie szubko.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.