Jakie propozycje na szkoły?

flash Starachowice

Odbyły się długo wyczekiwane przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach konsultacje dotyczące zagospodarowania budynku szkoły oraz sąsiadującego z nim budynku Gimnazjum nr 3. Jakie są pomysły?

Konsultacje, zarządzone przez prezydenta miasta, na wniosek Rady Rodziców SP nr 11 w Starachowicach odbyły się w miniony czwartek, 11 kwietnia w sali Olimpia Urzędu Miejskiego. Uczestniczyli w nich głównie rodzice uczniów, jak również nauczyciele szkoły, której losy są mocno niepewne. Powodem jest propozycja ze strony władz samorządowych, które w budynku szkoły widziałyby mieszkania socjalne (po przeniesieniu podstawówki do gimnazjum) lub zaadaptowanie budynku Gimnazjum nr 3 na potrzeby Zespołu Szkół Zawodowych nr 3.

Oba pomysły dla społeczności szkoły przy ul. Leśnej są nie do przyjęcia. Dlatego poproszono o konsultacje, celem wypracowania wspólnego kompromisu.
Propozycje na szkołę przedstawiły Rada Rodziców i Rada Szkoły SP nr 11. Pomysły były podobne:

– zwiększyć liczę oddziałów dla dzieci 5-6-letnich w szkole, by odciążyć okoliczne przedszkola
– pozostawić w budynku SP nr 11 oddziały 0 – III a do budynku gimnazjum przenieść klasy starsze
– W SP nr 11 stworzyć świetlicę z prawdziwego zdarzenia a dotychczasową stołówkę pozostawić na jadłodajnię
– drugie piętro Gimnazjum nr 3 przeznaczyć na Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, Uniwersytet Trzeciego Wieku, szkoły językowe
– na parterze Gimnazjum nr 3 urządzić Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej

– stworzyć salę do rehabilitacji ruchowej z prawdziwego zdarzenia
– utworzyć lokale socjalne dla samotnych matek.
Do propozycji, które bezpośrednio dotyczą miasta Starachowice, odniósł się Włodzimierz Jedynak, szef Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Na te dotyczące placówek powiatowych trzeba będzie poczekać aż powiat zajmie stanowisko.

– Nie ma na tyle dzieci, by tworzyć dodatkowe oddziały w podstawówce. Więcej dzieci nie będzie. Gdyby było takie zapotrzebowanie, rodzice składaliby wnioski – mówi W. Jedynak. – Budynek gimnazjum jest dość trudny w komunikacji i wprowadzanie tam innych instytucji, by nie komunikowały się ze szkołą będzie trudne. Te oba budynki z 44 salami są za duże na potrzeby SP nr 11 – państwa propozycje to potwierdzają.

Kolejne konsultacje zaplanowano na 17 kwietnia. Sylwia Ronduda, przewodnicząca Rady Szkoły SP nr 11, zaprosiła i zgłosiła wniosek formalny, by odbywały się one w budynku szkoły.

– Jak mówił prezydent Materek, konsultacje powinny odbywać się w miejscu, którego dotyczą. To zapraszamy do szkoły, bo Państwo chyba nie wiecie, o czym mówią. Na 400 uczniów są 4 małe szatnie. Dziewczęta na wf przebierają się toalecie. Dzieci z klas I -III przebierają się w swoich salach a ćwiczą na korytarzach, gdzie potykają się o klepki w podłodze. Świetlica to trzy małe stoliki, przy których maluchy i starsi uczniowie jedzą i odrabiają lekcje. Rozumiemy, że budynki nie mogą stać puste, ale nie można patrzeć na dzieci przez pryzmat pieniędzy – mówiła.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.