„Góry z natury”. Jak gmina chce przyciągnąć nowych turystów? [zdjęcia]

flash Okolice

Nowy szlak turystyczny „Góry z natury” prowadzi po czterech gospodarstwach w gminie Bodzentyn. To propozycja dla turystów, którzy chcą zobaczyć świętokrzyską wieś od innej strony. Podczas wyprawy jest czas na poznanie pracy w pasiece, a nawet na naukę tkania na krosnach.

„Góry z natury” to nowy produkt turystyczny, który może sprawić, że gminę Bodzentyn będzie odwiedzać więcej turystów.

Jak informuje Marcin Sikorski, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie chodziło o połączenie w jednej wycieczce czterech miejsc, dzięki którym turyści mogą poznać specyfikę świętokrzyskiej wsi i związanych z nią tradycji. Do stworzenia produktu wraz z M-GCKiT przystąpili: Stowarzyszenie Świętokrzyskie Tkaczki, CEMI Pracownia Ceramiki Regionalnej we współpracy z Kielecko-Ostrowieckim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Na trasie wycieczki znalazły się pasieka w Świętej Katarzynie, agroturystyka „Na Górce” w Wiącce, „Lniana Ostoja” w Ściegni oraz „Pierogarnia u Oli” w Wilkowie. W ciągu pięciu godzin turyści mogą poznać specyfikę każdego z miejsc.

W pasiece dowiedzą się o życiu pszczół i spróbują kilku rodzajów miodów. „Na Górce” dowiedzą się co to takiego lalki Motanki, zobaczą proces młócenia lnu i zjedzą pyszny chleb wyjęty prosto z pieca. W „Lnianej Ostoi” panie ze Stowarzyszenia Świętokrzyskie Szwaczki  opowiedzą o powstawaniu świętokrzyskich zapasek, przeprowadzą przez każdy etap tradycyjnego tkania na starych krosnach i poczęstują drożdżowym ciastem. Na zakończenie na zalewem w Wilkowie poznają smak domowej regionalnej kuchni, a pierogi z różnorodnymi farszami zaserwuje im gospodyni Aleksandra Gawrońska.

Jak informuje Monika Iwan z Pracowni Ceramiki Regionalnej wycieczki odbywać mają się w każdą środę. Potrzebna jest do tego grupa 15 osób. W planie są również oferty edukacyjne dla grup szkolnych połączone z warsztatami w każdym z miejsc. W minioną sobotę odbył się pierwszy objazd, w którym udział wzięli zaproszeni gości związani z promowaniem świętokrzyskiej turystyki.

Wojciech Purtak

1 Komentarz dla “„Góry z natury”. Jak gmina chce przyciągnąć nowych turystów? [zdjęcia]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.