Czy opłaca się dłużej pracować?

flash Starachowice

Ile zarabia najlepiej „wynagradzany” emeryt w regionie? A ile wynosi najniższa emerytura w powiecie starachowickim? Od czego zależy wysokość tego świadczenia i dlaczego opłaca się dłużej pracować na dobrze opłacanym stanowisku pracy?

Zapewne wielu z nas nie raz zastanawia się, ile wyniesie moja emerytura, gdy już osiągniemy wiek uprawniający do tego świadczenia. Już dziś możemy to przewidzieć z pewnym prawdopodobieństwem, ale tak do końca będziemy wiedzieć to dopiero wtedy, gdy nabędziemy wiek emerytalny. Co więcej wszystko zależy od tego, gdzie i za ile będziemy przez ten cały czas pracować.

Najwięcej…

Jak pokazują statystyki przedstawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach najlepiej „zarabiający” emeryt w regionie świętokrzyskim co miesiąc pobiera świadczenie w wysokości 16.258,42 zł (brutto). To kobieta mieszkająca w Kielcach. Najwyższa emerytura w powiecie starachowickim wynosi natomiast 7.704,14 zł i pobiera ją mężczyzna.

  • Wszystkie osoby, zajmujące miejsca w tabeli od 1 do 10 to osoby mające staż pracy ponad 40 lat – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego ZUS. – Osoby na miejscach do czwartego, mają nawet blisko 50-letni okres pracy. To osoby będące aktywne zawodowo od początku swojej pracy – bardzo często rozpoczynające prace jako osoby 20-letnie, mające wszystkie lata pracy udokumentowane (również posiadające obliczony kapitał początkowy – czyli prace sprzed 1999 roku), pracujące często przez wiele lat, w 2-3 zakładach pracy. Byli to pracownicy przechodzący wszystkie szczeble kariery zawodowej zaczynając od szeregowego pracownika a kończąc na stanowiskach dyrektora czy prezesa, są też naukowcy, osoby wyjeżdżające do pracy za granicą jako delegowani z Polski, pracujące jednocześnie na „etacie” i posiadający też własne firmy. Większość z nich – po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie pobierała od razu emerytury lecz pracowała jeszcze zawodowo przez kilka lat.

Najmniej…

Zatem jaki z tego wniosek? Czy opłaca się pracować dłużej? Patrząc na liczby bez wątpienia – tak. Bo przeciwwagę dla tych najlepiej uposażonych stanowią ci z najniższymi emeryturami. Minimalna emerytura w powiecie starachowickim wnosi 17,59 zł brutto.

  • Świadczenie w takiej wysokości pobiera kobieta w wieku 63 lat, która była zatrudniona w swoim życiu tylko przez miesiąc – dodaje rzecznik ZUS.

To nie jest jednak najniższa emerytura w kraju. We Wrocławiu kobieta pobiera emerytur w wysokości 20 groszy – miał tylko jedną umowę-zlecenie na trzy miesiące.

  • Emerytury w kwocie 10, 20, czy 50 groszy (a takie w kraju są wypłacane) wynikają z nieopłacania składek na ubezpieczenia społeczne w trakcie pracy. Mówiąc wprost, osoby te pracowały całe życie „na czarno” i posiadają np. umowę zlecenie na dzień czy dwa na kwoty kilkudziesięciu złotych – mówi rzecznik.

100-latkowie

Jak ważny jest wiek dla naszego uposażenia pokazują świadczenia osób, które przeżyły 100 lat. Oprócz emerytury pobierają dodatkowo co miesiąc specjalny dodatek w wysokości tzw. „Kwoty bazowej” ustalanej zawsze na rok od 1 marca – obecnie wynosi ona 4003,88 zł.

  • Tzw. honorowe świadczenie otrzymywane jest z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio. Co ciekawe świadczenie to mogą otrzymać także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury ani renty. W przypadku osób, które nigdy nie były zatrudnione, niezbędne jest złożenie wniosku z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia. Obecnie, wszystkie osoby pobierające takie świadczenie w ZUS, pobierają też „swoją wypracowana emeryturę”, bardzo wiele lat temu wypłacaliśmy takie świadczenie osobie nie mającej emerytury. Takie świadczenia wypłacają też KRUS, oraz zakłady emerytalne MON, i MSWiA – podsumowuje rzecznik ZUS.

Najwięcej 100-latków mieszka w Kielcach i pow. kieleckim – 7 osób. W 2017 było 37 takich osób a w 2018 roku – 30 (tylko 5 mężczyzn).

W roku 2019 osób, które osiągną 100 lat życia może być przekroczyć 50, a w roku 2020 liczba ta może przekroczyć 100, bowiem osób mających obecnie 98 i 99 lat w całym województwie jest sporo.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.