Nowotworowe statystyki biją na alarm

flash Zdrowie i uroda

Tylko w tym roku świętokrzyski NFZ przeznaczył ponad 6 mln zł na badania przeprowadzone w ramach programów profilaktycznych.

Rak piersi

Z bezpłatnych badań wykrywania raka piersi mogą skorzystać panie w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie 24 miesiące nie miały wykonywanej mammografii. W świętokrzyskim mammografię można wykonać w Kielcach: Świętokrzyskie Centrum Onkologii – ul. Artwińskiego 3, Świętokrzyskie Centrum Matki I Noworodka – ul. Prosta 30, NZOZ „Diamed” – ul. Paderewskiego 48/15A, w Końskich – NZOZ „Medica” – ul. Spółdzielcza 8B, oraz w Starachowicach – Dobre Zdrowie – ul. Radomska 70.

Do mniejszych miejscowości codzienne dociera mammobus, gdzie można wykonać badanie w miejscu zamieszkania, bez konieczności przyjeżdżania do Kielc czy innego miasta.

Rak szyjki macicy

Przeznaczony dla kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 36 miesięcy nie miały wykonywanego badania cytologicznego. Badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym mającym umowę z NFZ, a jest ich w województwie świętokrzyskim aż 125.

Profilaktyka chorób układu krążenia

Kierowany jest do osób, które w danym roku kalendarzowym mają 35, 40, 45, 50, 55 lat i są obciążone takimi czynnikami ryzyka jak palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia gospodarki lipidowej.

Świadczenia udzielane są przez wszystkich lekarzy POZ – pacjent zgłasza się do tego lekarza, do którego jest zadeklarowany. W ramach programu CHUK wykonywane są m.in. takie badania jak: pomiar ciśnienia tętniczego, stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów (tzw. lipidogram) i poziomu glukozy oraz określenie BMI – wskaźnika masy ciała, która pozwala na zdefiniowanie nadwagi i otyłości, będących jedną z głównych przyczyn chorób układu krążenia i cukrzycy.

Program profilaktyki gruźlicy

Adresowany do osób dorosłych, niemających rozpoznanej gruźlicy, które miały bezpośredni kontakt z osobami chorymi na gruźlicę, do osób długotrwale bezrobotnych, bezdomnych, niepełnosprawnych, obciążonych długotrwałą chorobą, obciążonych problemem alkoholowym i narkomanią. Program realizują pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Program profilaktyki chorób odtytoniowych

Przeznaczony jest dla osób powyżej 18 roku życia palących papierosy, w tym – w zakresie diagnostyki POChP – do osób pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ramach tego programu w ciągu ostatnich 36 miesięcy, u których wcześniej nie zdiagnozowano POChP, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.

Realizują go ci lekarze POZ, którzy podpisali stosowną umowę z NFZ (w województwie świętokrzyskim jest ich 11).

Nieskorzy do badań

Zgłaszalność na badania, czyli liczba osób korzystających z profilaktyki jest dużo mniejsza niż liczba osób, które są zakwalifikowane do programu, a więc powinny skorzystać z badań.

– W przypadku programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy zgłaszalność wynosi 20,6 proc., programu wczesnego wykrywania raka piersi – 38,2 proc – informuje Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego NFZ. – Cytologię najczęściej wykonują mieszkanki powiatu kieleckiego, jędrzejowskiego i starachowickiego, najrzadziej – powiatu pińczowskiego, kazimierskiego i opatowskiego.

Mammografia jest najbardziej popularna w powiatach kieleckim, ostrowieckim, starachowickim, najmniej – kazimierskim, pińczowskim i włoszczowskim.

W dodatku zgłaszalność na badania w ostatnich latach spada. W programie profilaktyki gruźlicy uczestniczy 15 proc. mniej pacjentów, natomiast  chorób odtytoniowych – 2 proc. mniej. Jedyny wzrost obserwujemy w programie CHUCK, gdzie zgłaszalność jest o ponad 100 proc. większa.

Czy wiesz, że…
Na stronie internetowej świętokrzyskiego NFZ: www.nfz-kielce.pl zainstalowana jest specjalna aplikacja, dzięki której można sobie wyszukać miejsce i termin stacjonowania mammobusu w poszczególnych powiatach.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.