Gazy wydechowe oprócz dwutlenku węgla oraz pary wodnej i azotu zawierają około 1 procent substancji szkodliwych. Znajdują się w nich m.in tlenki węgla, tlenki azotu, cząstki stałe i węglowodory. Co ciekawe skład spalin silnika wysokoprężnego jest inny od jednostki benzynowej. Różni się przede wszystkim większą emisją większa cząstek stałych czyli sadzy, na którą składają się głównie węgiel, węglowodory, tlenki siarki i metali, siarczany i woda, wody.
Trujące składniki
Warto pamiętać, że w gazach wydechowych znajdują się trujące składniki. W komorze spalania nigdy nie dochodzi do spalenia całości węgla. Nie ma więc możliwości, by powstał jedynie dwutlenek węgla. Tlenek węgla (CO) stanowi wielkie niebezpieczeństwo. Nie posiada barwy, woni ani smaku. W wysokim stężeniu powoduje zaczadzenia, a nawet śmierć. Tlenek azotu jest równie groźny. Powoduje osłabienie organizmu, bóle głowy, drętwienia kończyn. Niebezpieczne są również węglowodory, cząstki stałe, które przed długie utrzymywanie się w atmosferze mogą wchłonąć do organizmu. Ostatnie lata to szereg udogodnień wprowadzanych do silników, tak by były bardziej przyjazne dla środowiska. Są to m.in. dodatki do utylizacji spalin, katalizatory, systemy start-stop.
Pierwszy taki samochód
Nadzieją mają być samochody hybrydowe. Są one wyposażone w silnik spalinowy i jeden lub kilka elektrycznych. Najważniejsze ma być zmniejszenie zużycia paliwa albo zwiększenie mocy samochodu. Samochody hybrydowe stały się powszechnie dostępne dopiero w 1997 roku w Japonii za sprawą Toyoty Prius. Jak dotąd w Polsce nie cieszą się one powszechny zainteresowaniem kierowców, ale z roku na rok jest ich coraz więcej. Popularność zdobywają za to samochody elektryczne. – Wiele osób nie może uwierzyć, że wystarczy włożyć do samochodu kabel, który zwyczajnie wkładamy do gniazdka elektrycznego i ładujemy, by móc nim jeździć – mówił Arkadiusz Szcześniak ze Stąporkowa, który otrzymał Rometa 4E do jazd testowych. Kilka lat temu pan Arkadiusz zaprezentował pierwszy polski samochód elektryczny w Stąporkowie i Końskich. Jego prezentacja cieszyła się wręcz ogromnym zainteresowaniem. Każdy miał szansę nie tylko zajrzeć pod maskę, ale również siąść za kierownicą, by uczestniczyć w jeździe testowej
Podłącz, naładuj i jedź!
W samochodzie mieszą się tylko dwie osoby. Jest niewielki i jak zachwalają producenci doskonale nadaje się na jazdę miejską czy wypady na zakupy. Według dziennikarzy motoryzacyjnych, w krótkim czasie ma szansę konkurować z miejskimi skuterami. – To bardziej pojazd niż samochód, ale jest wystarczający by pojechać nim do pracy – mówi Szcześniak. Utrzymanie i użytkowanie samochodu nie jest drogie, a miejsca gdzie można podłączyć do go doładowania pojawią się w kolejnych miejscach województwa świętokrzyskiego. Tak jest np. na parkingu wielopoziomowym w centrum Kielc czy na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego.
Wojciech Purtak
Substancje szkodliwe
Substancje szkodliwe dla zdrowia organizmów żywych, występujące w spalinach silników w stosunkowo dużych stężeniach:
– tlenek węgla CO;
– węglowodory HC i ich pochodne, w wielu wypadkach zamiennie określane jako lotne związki organiczne VOC;
– tlenek azotu (tlenek i dwutlenek);
– tlenki siarki (tlenek, dwutlenek, trójtlenek);
– ołów i jego związki;
– sadza, dymy, popioły, metale, inne substancje stałe, ciężkie związki organiczne w fazie ciekłej, częściowo zamiennie określane jako cząstki stałe PM (TPM).
Przyczyny powstawania poszczególnych składników spalin:
– spalanie zupełne i całkowite paliwa i oleju;
– spalanie niezupełne paliwa i oleju;
– spalanie niecałkowite paliwa i oleju;
– dysocjacja termiczna składników spalin;
– dysocjacje termiczna par paliwa i oleju;
– procesy towarzyszące spalaniu paliwa, m.in. utlenianie azotu zawartego w powietrzu;
– procesy absorpcji i desorpcji par oleju i paliwa w cylindrach silnika w czasie suwów dolotu sprężania;
– emitowanie produktów powstających z zanieczyszczeń i dodatków do paliwa i oleju;
– procesy zachodzące z udziałem składników spalin w atmosferze. (na podstawie autokult.pl)
JAKA EKOLOGIA, TRZEBA WYPRODUKOWAĆ PRĄD DLA SETEK MILIONÓW SAMOCHODÓW , JAKIM KOSZTEM ? Gdzie jest Prąd ekologiczny
Samochody elektryczne są szansą zarobku dla koncernów je produkujących.