Azot zamiast powietrza

Motoryzacja

Mówimy oczywiście o azocie w oponach… Niewielu kierowców ma wiedzę o tym, jak wygląda taka usługa, ile kosztuje i jakie przynosi korzyści. Dlatego postaramy się przybliżyć ten temat w dzisiejszym artykule.

Do jakich opon?
Metoda ta może być stosowana we wszystkich rodzajach opon samochodowych. W szczególności zaleca się napełnianie azotem włascicielom nowych aut ze stalowymi felgami, aut wyposażonych w czujniki ciśnienia w oponach oraz każdemu kierowcy, który intensywnie eksploatuje swój pojazd (dłuższe trasy).

Gdzie i za ile?
Napełnienie azotem kompletu opon, to koszt rzędu 20 zł. W naszym rejonie, najbliższy punkt wyposażony w instalacje do tego typu „zabiegu” znajduje się w Starachowicach. Jest to serwis ogumienia VIMAC, mieszczący się przy ul. Leśnej 31. Warto się tam wybrać, choćby przy okazji wymiany opon na zimowe/letnie.

Plusy azotu
+ nawet przy dużych wahaniach temperatury na zewnątrz, zmiany ciśnienia w oponach są minimalne
+ właściwe ciśnienie utrzymuje się kilkukrotnie dłużej, niż w oponach pompowanych powietrzem
+ wzrost żywotności opon nawet o połowę
+ obniżenie zużycia paliwa do 3 proc., co jest na pewno istotne przy intensywnej eksploatacji auta, np. w przypadku pojazdów służbowych
+ poprawa bezpieczeństwa w czasie jazdy związana z lepszym trzymaniem się auta drogi na zakrętach i większą skutecznością przyspieszania oraz hamowania dzięki równomiernemu przyleganiu opony na całej szerokości kontaktu z podłożem
+ zmniejszeniu ulega możliwość występowania korozji na obręczach kół
+ zmniejsza się również ryzyko wystrzału opony związanego z nagrzaniem się gumy w przypadku zbyt małego ciśnienia

Należy pamiętać, że praktyczne korzyści wynikające z napełniania opon azotem są widoczne po dłuższym czasie eksploatacji.

Proces pompowania
Wymiana powietrza na azot, specjalistom nie zajmie więcej niż 15 minut. Zaczyna się od wyssania powietrza z opony. W tym właśnie celu urządzenie wyposażone jest w pompę próżniową i odpowiedni pistolet. Dzięki temu w oponie uzyskuje się mieszaninę o wysokiej zawartości azotu (ponad 95 proc.). Jeśli opona była wcześniej napompowana azotem, nie ma potrzeby użycia pompy próżniowej. Przy kołach napompowanych azotem, dla odróżnienia stosuje się kapturki w innym kolorze (najczęściej zielonym, pomarańczowym lub żółtym, w zależności od firmy oraz kraju).

Opony napełnione azotem w każdej chwili możemy dopompować powietrzem. Wtedy jednak azot straci swoje właściwości.

Kierowco pamiętaj!
Dla ogumienia letniego minimalna wysokość bieżnika to około 3 mm, a dla ogumienia zimowego ok. 4 – 4,5 mm. Wyższy bieżnik w przypadku „zimówek” jest konieczny z uwagi na eksploatację tych opon w kłopotliwych warunkach. Głębsze rowki i lamele znacznie poprawiają przyczepność.

Kiedy na „zimówki”?
Najlepiej w momencie, gdy średnia dobowa temperatura wynosi ok. 7 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury, opony letnie drastycznie tracą swoje właściwości trakcyjne.

Czy wiesz że…
Jeśli przez sezon zimowy lub letni, nie masz gdzie trzymać kół samochodowych, możesz skorzystać z przechowalni kół. Taka usługa dostępna jest m.in. w Serwisie Ogumienia Vimac w Starachowicach, gdzie w ramach przechowalni, otrzymamy dodatkowo gratisowe mycie kół.