Studia dzienne czy zaoczne?

Edukacja

Przed takim dylematem rokrocznie stają setki maturzystów. Niektórzy nie mają wyboru. Ci natomiast, którzy mogą decydować, mają twardy orzech do zgryzienia, gdyż na pytanie: jakie studia wybrać, dzienne czy zaoczne? – jednoznacznej odpowiedzi brak. Co ostatecznie przesądza sprawę?

Kiedyś powszechne było przekonanie, że na studia zaoczne idą te osoby, którym nie udało się dostać na studia dzienne. Dziś już nie jest to aż tak powszechne twierdzenie. Zwłaszcza, że to właśnie studenci zaoczni są postrzegani jako ci bardziej zaradni i lepiej zorganizowani, ponieważ potrafią pogodzić naukę z pracą. Jak jest w rzeczywistości?

Ile do nauki?

Czy zakres wiedzy zdobytej przez studentów dziennych jest większy niż ten zdobyty przez studentów zaocznych? Studenci stacjonarni więcej czasu spędzają na uczelni od studentów zaocznych przez to mogłoby się wydawać, że niestacjonarni uczą się mniej. Wymagania odnośnie ilości materiału do opanowania na egzaminy i zaliczenia jest taka sama, z tym, że studenci zaoczni z powodu bardziej skrótowego sposobu przekazywania wiedzy, mniejszej ilości zajęć i ćwiczeń, często muszą sami szukać informacji i źródeł. Ponadto, muszą sami opanowywać spore części materiału, co wymaga dużej dyscypliny i samozaparcia. Natomiast studenci dzienni mają materiał podzielony na małe fragmenty, które trzeba opanować na poszczególne ćwiczenia. Problemem dla zaocznych mogą się okazać obowiązkowe praktyki, które należy odrobić na wielu kierunkach studiów. Najczęściej muszą wykorzystać w tym celu swój urlop.

Koszty

Tylko pozornie studia dzienne są darmowe. Studiowanie stacjonarne niesie bowiem za sobą inne koszty związane z utrzymanie, jeśli studiujemy poza miejscem zamieszkania. Opłacenie mieszkania, pokoju czy akademika, biletów komunikacji miejskiej, koszt kserówek i podręczników oraz wyżywienia – to zasadnicze część kosztów, która ponoszą dzienni.

Studenci studiów zaocznych oprócz czesnego i kosztów materiałów dydaktycznych, opłacają natomiast przejazdy na zajęcia. To wszystko sprawia, że studia zaoczne nierzadko okazują się o wiele tańsze od dziennych i stanowią atrakcyjną ofertę dla tych, którzy jednocześnie uczą się i pracują.

Doświadczenie

Atutem studiów zaocznych jest niewątpliwie możliwość zdobycia doświadczenia w czasie nauki. A to okazuje się priorytetem dla pracodawców, którzy wymagają od pracowników pełnej dyspozycyjności. W tym zakresie studenci zaoczni mają o wiele łatwiej ze względu na ilość wolnego czasu, możliwość podjęcia pracy na pełny etat rozszerzając swoje kompetencje zawodowe, szybciej stając się samodzielnymi.

Studenci dzienni przez rozbity plan zajęć, okienka, wykłady i ćwiczenia nie są w stanie temu sprostać. Mogą pracować po południu i w weekendy. Wielu udaje się to godzić.

Integracja

Studentom dziennym łatwiej natomiast, jeśli nie op pracę, to integrację w grupie. Widują się codziennie, łatwiej jest im się zaprzyjaźnić, złapać kontakt. Studenci zaoczni spędzający mniej czasu na uczelni i przez fakt dojazdów, pracy przykładają mniejszą uwagę do rozwijania życia towarzyskiego podczas studiów.

Studenci zaoczni ze względu na fakt, iż mniej czasu spędzają na uczelni, mniejszy (chociaż nie jest to regułą) mają kontakt z innymi osobami ze swojego roku, a także dlatego, że oprócz studiowania zajmują się również pracą zarobkową, a często również wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu, mniejszą uwagę przykładają do rozwijania życia towarzyskiego podczas studiów.

Bez szufladkowania

Warto dodać, że na dyplomie nie ma wzmianki o trybie studiowania. Wielu absolwent studiów zaocznych ma o wiele bogatsze CV, co sprawia, że bywa częściej zatrudniany przez pracodawców z uwagi na większą wiedzę praktyczną. Taka osoba wydaje się też lepiej zorganizowana i odpowiedzialna. Nie wszystkie kierunki można studiować jednak w trybie niestacjonarnym – np. medycyny nie opanujemy w weekendy, bo na to potrzeba lat nauki.

 

 

e

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.