Maturzysto! Kim zostać by mieć pracę?

Edukacja

Przygotowany przez specjalistów barometr zawodów pokazuje w jakim zawodzie najlepiej się kształcić by liczyć na zatrudnienie.

W Starachowicach poszukują brukarzy i cukierników

Jak pokazuje „Barometr zawodów dla powiatu starachowickiego”, będący prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2016 r. w deficycie są przede wszystkim zawody wymagające posiadania w ręku odpowiedniego i konkretnego fachu. Wśród zawodów gdzie pracownicy są szczególnie poszukiwani wymienia się: brukarzy, cukierników, dekarzy i blacharzy budowlanych, diagnostów samochodowych, fryzjerów, krawców i pracowników produkcji odzieży, lakierników samochodowych, mechaników pojazdów samochodowych, monterów okien i szklarzy, murarzy, piekarzy, spawaczy metodą MIG/MAG i TIG, ślusarzy, tapicerów, kierowców samochodu ciężarowego, operatorów obrabiarek skrawających.

Wśród zawodów wymagających wyższego lub średniego wykształcenia wymieniani są: graficy komputerowi, inżynierowie mechanicy, kadra kierownicza, menedżerowie, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, pielęgniarki.

Na rynku pracy za dużo jest natomiast: asystentów i techników dentystycznych,  ekonomistów, filologów i tłumaczy, mechaników maszyn i urządzeń, nauczycieli języków obcych, lektorów, nauczycieli nauczania początkowego, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, pedagogów, plastyków i dekoratorów wnętrz, politologów, historyków i filozofów, pracowników administracyjnych i biurowych, pracowników socjalnych, prawników, socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjalistów: administracji publicznej, ds. bezpieczeństwa i jakości, elektroniki i telekomunikacji, ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa, technologii żywności i żywienia, techników: budownictwa, informatyków i mechaników.

Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2015 r. W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, sytuacja w niektórych zawodach może ulec zmianie.

W Skarżysku-Kamiennej potrzebują spawaczy

Barometr zawodów na 2016 r. opracowany dla powiatu skarżyskiego pokazuje, że zawodów deficytowych, czyli takich na które jest zapotrzebowanie na skarżyskim rynku pracy, jest bardzo niewiele. Wg badań urzędów pracy zapotrzebowanie jest na: kierowców ciągnika siodłowego, monterów konstrukcji metalowych, spawaczy metodą MIG/MAG i TIG oraz terapeutów zajęciowych.

O wiele więcej jest zawodów, w których osób bezrobotnych jest znacznie więcej niż ofert pracy. Na rynku pracy niepotrzebni są: biolodzy, cukiernicy, dziennikarze i redaktorzy, ekonomiści, elektromechanicy i elektromonterzy, farmaceuci, filolodzy i tłumacze, fizjoterapeuci i masażyści, geodeci i kartografowie, geologowie, geografowie i geofizycy, inżynierowie chemicy i chemicy, inżynierowie inżynierii środowiska, kierowcy samochodów osobowych, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, mechanicy maszyn i urządzeń. Za dużo jest również osób w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, murarz, nauczyciel języków obcych, nauczyciel nauczania początkowego, pedagog, politolog, historyk i filozof i  in.

W Końskich dużo zawodów w deficycie

W powiecie koneckim wg danych powiatowego urzędu pracy zatrudnienie można  mając preferencje do wykonywania zawodu: blacharza samochodowego, elektromechanikas i elektromontera, fryzjera, grafika komputerowego, kamieniarza, kosmetyczki, krawca i pracownika produkcji odzieży, lakiernika samochodowego, nauczyciel języków obcych, pielęgniarki. Poszukiwani są również: pracownicy pralni i prasowalni, przetwórstwa metali, służb mundurowych i ochrony, telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, przedstawiciele handlowi, psycholodzy i psychoterapeuci, robotnicy obróbki drewna i stolarze, samodzielni księgowi, spawacze metodą MIG/MAG, metodą TIG, ręczni gazowi.

Małe szanse na zatrudnienie mają: architekci krajobrazu, archiwiści i muzealnicy, ekonomiści, farmaceuci, filolodzy i tłumacze, fizjoterapeuci i masażyści, inżynierowie chemicy i chemicy, kucharze, mechanicy maszyn i urządzeń, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedszkoli, pedagodzy, socjolodzy i specjaliści ds. badań sprzedawcy i kasjerzy i in.

W Szydłowcu politolog i pedagog  mogą nie znaleźć pracy

Znikoma liczba zawodów, w których poszukiwany jest pracownik jest w powiecie szydłowieckim. Zapotrzebowanie jest na inżynierów mechaników, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedmiotów zawodowych, pracowników sprzedaży internetowej, pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterów, teleankieterów, spedytorów i logistyków.

O wiele więcej zawodów jest w tzw. nadwyżce. Za dużo bezrobotnych a tym samym za mało ofert pracy jest w zawodach: ceramik i rzemieślnik obróbki szkła, cukiernik, dziennikarz i redaktor, ekonomista, fizjoterapeuta i masażysta, fryzjer, kucharz, nauczyciel nauczania początkowego, pedagog, piekarz, politolog, prawnik i in.

W Opocznie szukają blacharzy, farmaceutów i fryzjerółw

Poszukiwani są: administratorzy systemów komputerowych, blacharze samochodowi, cukiernicy, farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy, graficy komputerowi, kierowcy autobusów, kucharze, lakiernicy samochodowi, magazynierzy, murarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, operatorzy obrabiarek skrawających, piekarze, psycholodzy i psychoterapeuci, samodzielni księgowi, spawacze metodą MIG/ MAG, metodą TIG, tynkarze.

Bardzo mało jest zawodów w których występuje nadwyżka. Wśród nich wymienia się: ekonomistów, gospodarzy obiektów, portierów, woźnych i dozorców, nauczycieli nauczania początkowego, pedagogów, sprzedawców i kasjerów.

 

***

Jak podaje „Rzeczpospolita” w rekrutacji przeprowadzonej w 2015 r. na Uniwersytecie Warszawskim, największą popularnością  cieszyły się kierunki: ekonomia, prawo. Nieco mniejszą popularnością cieszył się kierunek finanse i rachunkowość i filologia angielska. Piątkę najchętniej wybieranych kierunków w rekrutacji na studia 2015 na Uniwersytecie Warszawskim zamyka psychologia.

Wśród najbardziej obleganych kierunków prym wiodą filologie orientalne.

(mś)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.