Na co zwrócić uwagę wybierając blachodachówkę?

Dom i ogród

Blachodachówka jest niezwykle popularnym pokryciem dachowym, to doskonała alternatywa dla dachówki ceramicznej. Ponadto dach kryty blachodachówką nie obciąży nadmiernie ani konstrukcji budynku, ani – co ważne, naszego portfela.

Niewątpliwą zaletą pokryć z blachy jest ich uniwersalność – łatwo wpisują się w różne typy architektury. Różnorodność dostępnych na rynku kolorów i wzorów sprawia, że niezależnie od naszych indywidualnych upodobań estetycznych, mamy w czym wybierać. Warto swoją uwagę skierować w stronę produktów, które, poza walorami wizualnymi, będą nam służyć przez długie lata.

Warto pamiętać

Wybierając blachodachówkę musimy zwrócić uwagę nie tylko na grubość rdzenia, który znajduje się pod warstwą ochronną i wykończeniową. Istotny jest także rodzaj powłoki, pokrywającej blachodachówkę. Ważną składową materiału pokryciowego jest także powłoka ochraniająca rdzeń. Zwróćmy uwagę, na to z czego jest wykonana. Dużą odporność na zarysowania i zwiększoną żywotność posiadają powłoki premium, w których zastosowano stop cynku i magnezu. Chronią pokrycie przed ścieraniem, zabrudzeniami i korozją i doskonale zabezpieczają krawędzie cięte. To nowatorskie połączenie (dotychczas stosowano tradycyjne powłoki cynkowe) daje gwarancję, że dach będzie bardziej szczelny i wytrzymały – tłumaczy Bartłomiej Fornalczyk ekspert firmy Dachy Fornalczyk, zajmującej się dystrybucją pokryć dachowych z blachy. Kolejną istotną rzeczą jest stal, z której wykonane zostało pokrycie.

Jakość z Niemiec i ze Szwecji

Najlepsze surowce na rynku światowym dostarczane są przez huty niemieckie (Thyssen Krupp) bądź szwedzkie (SSAB). Producent,który nadaje blasze kształt ma znaczenie drugorzędne.Decydując się na blachodachówkę, sprawdźmy jaki okres gwarancji przewiduje producent. Zazwyczaj trwa on ok. 10-15 lat. Znajdziemy jednak na rynku propozycje, które objęte są nawet 40-letnim okresem gwarancyjnym. Jeśli budujemy dom, który ma służyć pokoleniom, to właśnie w stronę tych produktów powinniśmy skierować naszą uwagę.