Odświeżamy podłogę

Dom i ogród

Dbanie o czystość w domu to codzienny element naszego życia. Jak się okazuje odświeżenie podłóg wymaga szczególnej uwagi. Doradzamy jak sprzątać z głową!


Po pierwsze nie szkodzić

Najczęściej rekomendowanym sposobem czyszczenia podłóg drewnianych i paneli jest dokładne odkurzanie i regularne usuwanie piasku oraz innych drobnoziarnistych materiałów, które mogą zarysowywać powierzchnię paneli czy drewna. Niewielkie cząstki kwarcu skutecznie zdzierają z powierzchni lakier, przenikając w głębsze warstwy – a wtedy podłoga jest już trudniejsza do odratowania. Dbajmy więc o to, by goście dokładnie oczyścili podeszwy z piasku, a jeśli to możliwe, poprośmy Panie o zdjęcie butów na obcasie. Oprócz uszkodzeń mechanicznych, wynikających z przedostawania się drobinek w głąb surowca, na podłogę czyhają inne zagrożenia pojawiające się z nagłej potrzeby pozbycia się plam z rozlanej herbaty, kawy i innych płynów. Wtedy, chcąc zadziałać szybko, zazwyczaj uciekamy się do najprostszego sposobu – miska z wodą i ściereczka. Nic prostszego, ale i nic bardziej niebezpiecznego. Każdy producent drewnianej podłogi przestrzega przed nadmiernym zamaczaniem powierzchni i zaleca zmywanie powierzchni wilgotną szmatką. Drewniana podłoga nie powinna mieć dłuższego niż 2 minuty, bezpośredniego kontaktu z wodą. Dlatego należy zadbać o odpowiednio szybkie osuszenie podłogi. Często zdarza się również rekomendowanie preparatów czyszczących i pielęgnacyjnych, które można dodawać do wody. Posiadają one zazwyczaj działanie hydrofobowe i w delikatny sposób usuwają powstałe zabrudzenia, dodatkowo tworząc na drewnie ochronną warstwę. Należy więc zapamiętać, że woda jest naszym sprzymierzeńcem, ale tylko w niewielkich ilościach.

Jak czyścić poszczególne rodzaje podłóg?

Ślady po rozlanym płynie na panelach? Zarysowania na wierzchniej warstwie deski? Na pierwszy rzut oka wywołują przyspieszone bicie serca i myśl, że podłoga nie odzyska dawnego blasku. Nic bardziej mylnego. Gatunek drewna nie ma znaczenia – kluczowy jest sposób zabezpieczenia. Inaczej czyści się podłogi drewniane lakierowane, inaczej te wykończone olejem, a jeszcze inaczej panele laminowane. W przypadku podłóg drewnianych niezmienną zasadą jest to, że powinny być czyszczone metodą jak najbardziej suchą. Drewnianą podłogę pokrytą lakierem oraz panele podłogowe trzeba traktować ze specjalną uwagą. Czyści się je specjalnym cleanerem, o jak najbardziej neutralnym PH. Do wyboru mamy preparaty gotowe do użycia oraz takie, które należy rozcieńczać niewielką ilością wody – zawsze taką, jaką na opakowaniu podał producent. Zbyt duże stężenie preparatu może uszkodzić wierzchnią warstwę lakieru – zbyt małe sprawi, że cleaner nie zadziała.

Do czyszczenia używamy płaskiego, dobrze wyciśniętego mopa

Do konserwacji podłóg lakierowanych zaleca się używania specjalnych past lub refresher`ów. Pasty zawierają wosk oraz są wzmocnione poliuretanem. Co zyskujemy? Na pewno przedłużenie żywotności lakieru o około 50 %. Czy coś tracimy? Niestety. – Na tak konserwowaną podłogę w żadnym wypadku nie możemy położyć dodatkowej warstwy lakieru. W przypadku niewielkich uszkodzeń mechanicznych i braku wyraźnych przetarć lakieru naniesionego fabrycznie, lekko zużytą powierzchnię podłogi lakierowanej można odświeżyć nanosząc refresher, który nie tylko wypełni drobne rysy i zadrapania, ale dodatkowo zabezpieczy lakier.