Komunikacja

Położone w województwie świętokrzyskim Starachowice to miasto na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego. Dojazd tutaj odbywa się drogą krajową nr 42, która przecina miasto równoleżnikowo. Południkowo natomiast dochodzą tu dwie drogi wojewódzkie – 744 od północy oraz 756 od południa.

Miejski Zakład Komunikacyjny w Starachowicach obsługuje 30 stałych linii miejskich i podmiejskich. Szeroką ofertę zapewniają też przewoźnicy prywatni oraz PKS. Dostępne połączenia autobusowe ze Starachowicami można w szybki sposób znaleźć za pomocą wyszukiwarki GoEuro.pl, która podaje także aktualne ceny oraz przewidywany czas podróży. Autobusy kursują zarówno do okolicznych miejscowości, jak i większych miast. Starachowice od Warszawy dzieli 153 km. Blisko jest również do Krakowa – zaledwie 169 km. Aby dotrzeć do Poznania, trzeba pokonać niecałe 400 km,  do Szczecina – 640 km, natomiast do Gdańska – 490 km.

W Starachowicach działają trzy stacje kolejowe: dworzec PKP Starachowice na północy miasta – przy ul. Nadrzecznej, Starachowice Wschodnie w centrum – przy ul. Kolejowej oraz Starachowice Michałów w części południowej przy ul. Wschodniej. Do stacji najlepiej dojechać taksówką, można też skorzystać z komunikacji miejskiej. Linia kolejowa nr 25 (Łódź Kaliska – Dębica) stanowi dobre połączenie Starachowic m.in. z Krakowem i Kielcami. Przez miasto kursuje też szynobus świętokrzyskiego oddziału Przewozów Regionalnych (Ostrowiec Świętokrzyski – Starachowice – Skarżysko-Kamienna – Kielce). W okresie wakacyjnym na odcinku Starachowice WW – Lipie działa również Starachowicka Kolej Wąskotorowa, która spełnia rolę przede wszystkim turystyczną – jej końcowa stacja stanowi bazę wypadową do eksplorowania Puszczy Iłżeckiej.

W 2000 roku w Starachowicach otworzono trasę północ-południe – Al. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – która znacznie skróciła czas podróży przez miasto. Na zachód od miasta biegnie droga krajowa E77 – stanowi ona dobre połączenie z Radomiem i Warszawą, a także z Krakowem. Po stronie wschodniej natomiast znajduje się europejska trasa łącznikowa E371, biegnąca od Radomia, przez południowo-wschodnią Polskę i wschodnią Słowację.