Stowarzyszenie Przyjaciół Technikum nr 2, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się na wigilijnym opłatku

Informacje Oświata

Współgospodarzem wigilijnych spotkań jest Stowarzyszenie Przyjaciół Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego. Wpisały się one już na stałe do szkolnego kalendarza i są tradycją szkoły. Dopisali zarówno gospodarze jak i Goście. Program artystyczny przygotowały panie katechetki: Agnieszka Kwapisz i Elżbieta Dwojak, oczywiście z wspaniałą młodzieżą.
Była to wzruszająca historia – zderzenie codzienności z tym co naprawdę ważne, subtelnością ducha i wewnętrznymi przeżyciami. Każdego dnia dokonujemy wyboru między dobrem a złem. Anioł i Diabeł walczą wtedy o nasze dusze. A Boże Narodzenie nie potrzebuje kalendarza. Ono jest zawsze, gdy wybieramy i czynimy dobro, bo właśnie wtedy Bóg się rodzi w naszym sercu. Młodzi aktorzy wczuli się w swoje role znakomicie i zagrali tak, że niejednemu widzowi łza zakręciła się w oku. Było pięknie i wzruszająco, gdyż przedstawienie uświetnili także uczniowie wykonując kolędy: „Gdy Śliczna Panna” – Weronika Grunt i Kinga Klepacz kl. 1 ast, „Z tego będzie cud” – Kinga Klepacz, piosenki: „Kołysanka dla Jezusa” – Konrad Gębura kl. 3 pmt oraz „Święty czas” – Konrad Gębura i wszyscy aktorzy.
Po takiej uczcie duchowej życzenia świąteczne złożyli zebranym Dyrektor Szkoły Grażyna Małecka i proboszcz z Parafii Wszystkich Świętych ks. kan. Marek Janas.
Po życzeniach opłatkowych był czas na rozmowy i wspólne kolędowanie.
Spotkania wigilijne są szczególnym przeżyciem dla emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły. Są okazją do wspólnych rozmów i przede wszystkim wspomnień, które zawsze w takich chwilach wracają.
Pani Dorota Kiełek emerytowana nauczycielka języka polskiego, każdego roku ofiarowuje jakiś skromny prezent dla szkoły, oczywiście w postaci „literatury pięknej”, która wzbogaca zbiory biblioteki szkolnej i tak też było tego roku oraz w imieniu zaproszonych gości podziękowała za pamięć, za „ucztę duchową” wprowadzającą w klimat świąteczny, za poczęstunek i czas poświęcony, złożyła życzenia dla całej społeczności ZSZ nr 2 aby jak do tej pory nadal odnosiła sukcesy i nadal się rozwijała.
Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu potwierdza sens i potrzebę organizowania takich międzypokoleniowych spotkań. Są one potrzebne zarówno dla ludzi starszych jak i młodych, którzy w naturalny sposób przejmują tradycje i zwyczaje starszego pokolenia, uczą pokory wobec życia i szacunku dla drugiego człowieka.
– Cieszę się, że spotkania bożonarodzeniowe są naszą tradycją szkolną. Każdego roku z niepokojem oczekuję tej chwili i zastanawiam się ilu emerytowanych pracowników znajdzie chwilę aby odwiedzić szkołę, czy zdrowie im na to pozwoli… i każdego roku cieszę się na widok wielu uczestników naszych spotkań. Nasi goście czytają artykuły o szkole w lokalnych gazetach, spacerują po korytarzach, oglądają zmiany jakie dokonują się w szkole i normalnie po ludzku chwalą, że dobrze sobie radzimy, że ich szkoła ma się dobrze. To naprawdę cieszy i świadczy o ciągłej bliskiej więzi ze szkołą – podsumowuje Grażyna Małecka Dyrektor Szkoły.
Wielu nauczycieli zaangażowało się w to przedsięwzięcie tworząc zgrany i kreatywny zespół: Anna Bracik, Marzena Rafalska, Joanna Zielińska, Justyna Kosmala, Alicja Janiec, Marzena Cukierska, Małgorzata Filipczak. Działania zespołu przygotowała i koordynowała Grażyna Franczyk czuwając na oprawą estetyczną tej uroczystości.
Łamaniom się opłatkiem, życzeniom nie było końca. W tej świątecznej atmosferze, przy kolędach w wykonaniu uczniów, spotkanie miało rodzinny i ciepły klimat. Wspomnienia, wzruszenia, wymiana doświadczeń między pokoleniami, to zawsze to zawsze nieodzowna część Wigilii w ZSZ nr 2.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.