Rondo będzie lepszym rozwiązaniem?

Starachowice

Kierowcy apelują, aby zmienić ustawienie świateł drogowych na skrzyżowaniu ulic: Armii Krajowej, Iłżeckiej i Ks. kard. S. Wyszyńskiego w Starachowicach. Drogowcy natomiast uważają, że w tym miejscu zamiast świateł powinno zostać wybudowane rondo.

Na tym skrzyżowaniu bardzo często dochodzi do wypadków i kolizji. Poszkodowani często bywają również piesi. Mowa o skrzyżowaniu ulic Alei Armii Krajowej, Iłżeckiej i ks. kard. S. Wyszyńskiego w Starachowicach, gdzie przejazd obecnie jest regulowany sygnalizacją świetlną. Jaka jest przyczyna kolizji i wypadków w tym miejscu? Jakie działania powinny zostać podjęte by poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego?

Radny Michał Walendzik w interpelacji zaproponował, aby opóźnić o ok. 2-3 sekundy w stosunku do obecnego ustawienia włączanie się światła zielonego dla pojazdów ruszających z każdego kierunku. – Niejednokrotnie byłem świadkiem sytuacji, kiedy po włączeniu się światła zielonego z prostopadłego kierunku przez skrzyżowanie przejeżdżał samochód, którego kierowca nie próbował hamować widząc palące się żółte światło, ale przyspieszał i w pełni świadomie wjeżdżał na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Dlatego późniejsze wjeżdżanie na skrzyżowanie innych uczestników ruchu drogowego uchroni ich przed skutkami poruszania się nieodpowiedzialnych kierowców. Odpowiednio należałoby również skorygować sygnalizację świetlną dla pieszych.

Jak dodaje radny, powyższe sugestie są propozycją, która może nieco ograniczyć płynność ruchu na tym skrzyżowaniu. Dlatego w temacie powinni wypowiedzieć się specjaliści w zakresie ruchu drogowego, którzy opracują być może skuteczniejszy sposób.
Jak dowiedzieliśmy się w Świętokrzyskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich, komisja bezpieczeństwa ruchu działająca przy ŚZDW stwierdziła, że skrzyżowanie typu rondo jest w tym miejscu dobrym rozwiązaniem. – Wnioski były kierowane do ŚZDW Kielce ze strony Urzędu Miejskiego w Starachowicach i Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach. Niestety poza opinią, że zasadnym byłoby wybudowanie ronda nic mi nie wiadomo, aby w tym kierunku coś się działo – stwierdził Dariusz Mosiołek, kierownik ŚZDW obwód Nowa Słupia.

Małgorzata Śpiewak

3 odpowiedzi na “Rondo będzie lepszym rozwiązaniem?

  1. najłatwiej wyrzucać pieniądze. powstało rondo przy lidlu i co, zmniejszyła się ilość wypadków. problem w starachowicach polega na tym że za kierownicami wielu aut siedzą PASTUCHY. żółte światło on jedzie , a co mówi kodeks na ten temat, brak możliwości opuszczenia ronda , a on wjeżdza i blokuje( patrz rondo koło caerfura czy skrzyżowanie na zachodnich. doczasu zmądrzenia PASTUCHÓW i braku reakcji policji żadne rondo czy inne cywilizacyjne udogodnienia NIC NIE DADZĄ

  2. Na tym skrzyżowaniu pomogły by oddzielne lewoskręty dla ul. Iłżeckiej. To te pojazdy najczęściej wjeżdżają na czerwonym świetle, zwłaszcza te jadące od ul. Targowej. Duży ruch z przeciwnej strony powoduje że w lewo przejedzie jedno auto a reszta się wciska po zmianie na czerwone.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.