Dom Opatrzności Bożej

Starachowice

Nikt z obecnych na otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi nie miał wątpliwości, że do powstania placówki przyczyniła się Opatrzność Boża. Wieloletni wysiłek rodziców inspirowanych przez Andrzeja Kominka dał efekty.

Jedno miejsce, a tylu ludzi wokół niego się zgromadziło! Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi typu C powstał przy ul. Radomskiej (pod lasem za budynkami nowego szpitala). O stworzenie placówki dla osób dorosłych z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi od ośmiu lat zabiegał Andrzej Kominek wraz ze środowiskiem osób skupionych w Stowarzyszeniu Otwórzmy Świat. I kiedy wydawało się, że wieloletni trud i wysiłek zakończy się fiaskiem pojawiło się zielone światło. Rządowe dofinansowanie, o które zadbała wojewoda Agata Wojtyszek, pozwoliło na adaptację pomieszczeń budynku materiałów łatwopalnych na potrzeby ŚDS.

Jej oficjalne otwarcie odbyło się w ub. czwartek, 19 stycznia. W uroczystości, którą zainaugurowała Msza Św. w kościele pw. Wszystkich Św. w Starachowicach, wzięli udział przedstawiciele województwa, urzędu marszałkowskiego, powiatu, gmin, placówek samopomocowych oraz instytucji działających na rzecz osób borykających się niepełnosprawnością. Padło wiele ciepłych słów i podziękowań, bo gdyby nie zrozumienie potrzeb i zaangażowanie wielu osób do powstania domu by nie doszło.

Czy wiesz, że…
Dom o powierzchni 300 m.kw. (1/3 została dobudowana do istniejącego budynku). Koszt adaptacji i wyposażenie wniósł blisko 1,5 mln zł. PŚDS przeznaczony jest dla 20 osób z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.