Pasternik jak na widokówce

flash Starachowice

Marzeniem Marka Materka, prezydenta Starachowic jest by teren wokół zbiornika Pasternik, powrócił do czasów dawnej świetności, był wizytówką dla wjeżdżających do miasta.

Gmina Starachowice  podpisała porozumienie z Zarządem powiatu starachowickiego, na mocy którego część terenów przy zbiorniku Pasternik, została przekazana na okres trzech lat w użyczenie. – Mówimy o terenach ciągnących się od pasażu przy torach aż do zapory na zbiorniku – mówi Iwona Ogrodowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Mowa jest również o podpisaniu porozumienia na użyczenie terenów znajdujących się po drugiej strony zapory.

Obecnie trwa opracowywanie koncepcji zagospodarowania terenu. – Zgodnie z założeniami prezydenta Marka Materka, na posprzątanym terenie staną ławeczki, kosze na śmieci, elementy małej architektury, zostaną wydzielone alejki do spacerów, powstanie ścieżka rowerowa – opowiada rzeczniczka.

Jak podkreśla I. Ogrodowska, niezwykle ważne było uprzątnięcie zaniedbanych przez lata terenów zalewu, wycięcie zbędnych krzewów i drzew. Gmina nadal stara się by przejąć kolejne tereny, tak by móc kompleksowo zagospodarować i posprzątać teren.

Zagospodarowana i uporządkowana ma zostać również grobla.  – Prezydent przesłała pismo do starosty starachowickiego z prośba o użyczenie terenów grobli. Jeżeli starosta wyrazi zgodę, wówczas prezydent złoży wniosek do Rady Miejskiej, tak by móc wykonać pomosty na wspomnianej grobli – dodaje.

Przez najbliższe trzy lata utrzymaniem porządku na terenach zalewu będących w użyczeniu, będzie zajmowała się gmina Starachowice. – Wolą i marzeniem prezydenta jest doprowadzenie terenów Pasternika do czasów dawnej świetności, do wyglądu jaki został uwieczniony na dawnych pocztówkach z widokiem na zalew – mówi.

 

w kółku

1920 – w rym roku został utworzony zbiornik Pasternik
Jest to sztuczny zbiorniki wodny znajdującym się na 98,4 km rzeki Kamiennej. Ma powierzchnię 52,3 ha, samo lustro wody zajmuje około 42 ha. Podzielony jest groblą na dwie części: rekreacyjną i ujęciową.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.