Młodzi, aktywni, ciekawi świata

flash Starachowice

Karol Dudek, starachowiczanin, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica. Obecnie student Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, na kierunku finanse i rachunkowość, jest koordynatorem polsko-chińskiego projektu Chinese – European Partnership for Development, który ma na celu wymianę wiedzy, doświadczeń w sferze biznesowej między Polakami a Chińczykami.

Polska do Chin, Chiny do Polski

Starachowiczanin Karol Dudek koordynuje projektem mającymi na celu zacieśnienie współpracy między Polakami a Chińczykami w sferze biznesowej i naukowej. – Zaczęło się od mojej działalności w Samorządzie Studenckim SGH – wspomina K. Dudek, starachowiczanin, student SGH. – Tam przygotowywaliśmy różne projekty. Po jakimś czasie dostałem propozycję koordynowania projektu Chinese-European Partnership for Development. Jest to międzynarodowy program łączący środowiska akademickie i biznesowe, organizowany przez Samorząd Studentów SGH w Warszawie, we współpracy z Hong Kong University of Science and Technology, która jest szóstą najlepszą uczelnią biznesową na świecie – opowiada.

Organizatorami polskiego zespołu projektowego CEPD wchodzą wybitni studenci z najlepszych warszawskich uczelni: SGH, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Leona Koźmińskiego. Spośród ponad dwustu zgłoszeń w procesie trzyetapowej rekrutacji, zostało wyłonionych 18 osób. Wśród nich jest m.in. starachowiczanin K. Dudek.

– Celem organizowanego pod patronatem Samorządu Studenckiego SGH, programu jest m.in. kompleksowe poznanie specyfiki rynków krajów partnerskich, wzmocnienie relacji międzykulturowych i nawiązanie trwałego dialogu interkontynentalnego, wspieranie współpracy międzykontynentalnej, zarówno w środowisku akademickim i biznesowym, a także promocja i rozwój chińsko-europejskiej współpracy gospodarczej – wylicza.

W pogoni za wiedzą i doświadczeniami

W ramach projektu obie strony odwiedzą siebie nawzajem. – Części wyjazdowe odbędą się w lipcu br. Od 4 do 15 lipca zaplanowana jest część europejska. Nasi partnerzy z Hong Kongu  (18 osób) odwiedzą: Polskę, Czechy, Węgry, Słowację. Chcemy pokazać im jak wyglądają nasze fabryki, kopalnie, przedsiębiorstwa. Jak wygląda przemysł z różnych branży. Nie wykluczone również, że odwiedzimy region świętokrzyski. Prowadziliśmy już wstępne rozmowy ze starachowickim MAN-em na temat wizyty chińskich gości. Od 17 do 28 lipca polska delegacja będzie przebywała w Chinach. Spotkamy się z przedstawicielami świata biznesu. Odwiedzimy: Pekin, Szanghaj i Hong Kong. Będziemy mogli poznać ludzi z innego kontynentu, popracować nad znajomością języka, a także zdobyć nowe doświadczenia, które niewątpliwie przydadzą się w przyszłym życiu zawodowym – wylicza K. Dudek.

Wyjazd finansowany jest przez sponsorów. Wśród nich są m.in.: Bank Zachodni WBK, Santander, Inglot, czy Stomil Sanok. – Prosimy przedsiębiorców o dotowanie naszej szczytnej kampanii, bo cele są warte każdych pieniędzy. Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć naszą organizację, bardzo serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cepd.info.

Dla przyszłych studentów

Działalnością projektową na studiach zajmuje się także Klaudia Koriat, również absolwentka II LO, studentka III roku na SGH na kierunku finanse i rachunkowość, która koordynuje projekt „CEMS Chance”, który ma na celu pomoc w odnalezieniu przyszłej ścieżki zawodowej przez nastolatków ze szkół średnich i gimnazjum. CEMS Chance to innowacyjny projekt skierowany do wszystkich uczniów klas III gimnazjum oraz I klas szkół ponadgimnazjalnych. – Nasza inicjatywa ma na celu pomoc młodym ludziom w podjęciu decyzji edukacyjnych i zaplanowaniu ścieżki zawodowej. Uczestnicy, mający z różnych przyczyn utrudniony start w dorosłe życie, często nie są świadomi szans, jakie daje im los. Chcemy nauczyć ich te szanse dostrzegać i w pełni wykorzystywać, aby w przyszłości mogli odnieść sukces.

– Udział w projekcie CEMS Chance jest BEZPŁATNY! Jedynym kosztem ponoszonym przez uczestnika jest dojazd do Warszawy i powrót do domu. Jako organizatorzy zapewniamy całodobową opiekę nad uczestnikami od momentu ich przyjazdu do Warszawy, nocleg w hostelu, wyżywienie, ubezpieczenie – dodaje K. Koriat. Rekrutacja do projektu już ruszyła i potrwa do 4 maja. Aby zgłosić się do X edycji CEMS Chance należy wypełnić formularz dostępny na stronie www.cemschance.pl.

Czy wiesz, że…
4 lipca odbędzie się Chinese-European Networking Forum.
Będzie to nowoczesna forma konferencji, umożliwiająca innowacyjny sposób interakcji z najambitniejszymi studentami z Polski, jak również z Chin. Przy jednym stole spotkają się przedstawiciele świata biznesu, nauk oraz studenci by wspólnie podyskutować na temat współpracy gospodarczej między Europą a Chinami.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.