Nasz szpital na 35. miejscu w Rankingu „Rzeczpospolitej”!

Starachowice

Starachowicki Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej znalazł się w „Złotej setce” wielospecjalistycznych szpitali zabiegowych. W tegorocznej edycji rankingu przygotowywanego przez „Rzeczpospolitą”, PZOZ znalazł się na 35. miejscu najlepszych placówek medycznych w Polsce i na drugim miejscu w województwie świętokrzyskim!

Dziennik „Rzeczpospolita” w specjalnym dodatku opublikował rankingi: ranking „Złota setka” – obejmujący 100 wielospecjalistycznych szpitali zabiegowych, ranking szpitali monospecjalistycznych – obejmujący 12 monospecjalistycznych szpitali zabiegowych, ranking szpitali niezabiegowych obejmujący 10 jednostek, rankingi wojewódzkie (zabiegowe) – prezentujące wyniki w poszczególnych województwach z uwzględnieniem miejsca uzyskanego w wyżej wymienionych rankingach.

W stosunku do ubiegłego roku starachowicka lecznica skoczyła w rankingu o 30 oczek w górę!

– Szpital musiał uzyskać co najmniej 753 punkty by znaleźć się w rankingu. Zestawienie powstało na podstawie zebranych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia informacji o podmiotach leczniczych, m.in. w zakresie infrastruktury szpitalnej, jakości opieki, warunków wpływających na komfort pobytu w szpitalu, zdarzeń niepożądanych (np. zakażenia), certyfikatów i sytuacji finansowej – mówi Małgorzata Kałuża-Buczyłowska, specjalista ds. komunikacji i rozwoju w PZOZ. – Pod ocenę poddawano m.in.: zarządzanie, jakość opieki, opiekę medyczną, jakość usług, certyfikaty jakości, komfort pobytu oraz analizę zdarzeń i skarg. Organizatorzy przedsięwzięcia przyznawali punkty za każdą z wymienionych dziedzin. Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach uzyskał 832,06 pkt, czyli aż o 50 pkt więcej niż w 2014 r.!

PZOZ znalazł się za szpitalem w Staszowie, który uzyskał jedynie 0,09 pkt więcej i uplasował się na 34. miejscu w rankingu i na drugim miejscu w województwie świętokrzyskim. – W tym miejscu należy podkreślić, że do rankingu zliczano jedynie punkty z trzech pierwszych obszarów. Jednak zliczając punktację za wszystkie oceniane i wykazane w rankingu obszary, łączna liczba punktów (1039,85) daje starachowickiemu szpitalowi prowadzenie w województwie świętokrzyskim – mówi M. Kałuża-Buczyłowska.

Na ankietę Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia odpowiedziały 223 placówki medyczne. W zestawieniu „Bezpieczny Szpital 2015” poza placówkami ze Staszowa i Starachowic znalazły się także: szpital w Końskich – 48. miejsce, w Sandomierzu – 65. miejsce, w Jędrzejowie – 72. miejsce oraz w Czerwonej Górze – 98. miejsce.

Dyplom dla laureata Rankingu Szpitali „Bezpieczny Szpital 2015” oraz dyplom za zajęcie II miejsca w województwie świętokrzyskim podczas uroczystej gali w Warszawie odebrał Sebastian Petrykowski, dyrektor naczelny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.