Spotkanie z mieszkańcami ul. Widok i Robotniczej

flash Starachowice

Są mieszkańcy ul. Widok i Robotnicza, którym leży na sercu los najstarszej dzielnicy Starachowic. Chcą żyć godnie, ale w otoczeniu niewłaściwego sąsiedztwa, to trudne. Do tego wieloletnie zaniedbania robią swoją. Czy rewitalizacja, na którą tak liczą, poprawi ich byt? Póki co koniec z remontami i umarzaniem zaległości czynszowych – zapowiada prezydent.

21 grudnia w auli Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego przy ul. Mickiewicza w Starachowicach odbyło się spotkanie z prezydentem miasta. Do udziału w nim Marek Materek zaprosił mieszkańców ul. Robotniczej i ul. Widok, którzy zresztą sami zainicjowali spotkanie. Miało ono charakter roboczy i informacyjny a omówione zostały m.in. tematy dotyczące bezpieczeństwa, planowanej rewitalizacji osiedla oraz monitoringu, czego domaga się lokalna społeczność.

Żadnych remontów

– Jako jedyna gmina w województwie, Starachowice dostały się do programu „Modelowa rewitalizacja”, który daje szansę na poprawę wizerunku zachodniej części miasta. Mam tu na myśli budynki socjalne przy ul. Widok i Robotnicza, rewitalizację Parku, budynku Pałacyku oraz Starachowickiego Centrum Kultury – wyliczał prezydent. – Wymaga to ogromnej pracy i zaangażowania wielu instytucji (m.in. MOPS, straż miejska, policja, służby komunalne). Ale myślę, że warto, bo dzięki temu jest szansa na ogromne dofinansowanie na to, o co proszą mieszkańcy.

Mowa tu m.in o remontach mieszkań socjalnych i komunalnych.

–  Z projektem wiąże się to, że w najbliższym czasie nie będziemy robić żadnych remontów. Tylko konieczne do wykonania prace, które zagrażają zdrowiu i życiu – informował prezydent. – W ramach rewitalizacji zrealizowany zostanie również monitoring o co proszą mieszkańcy, obecne miejsca wypoczynku tj. plac zabaw przy ul. Zakładowej i przy SP nr 1 będą ewentualnie ulepszane.

Zamiast czynszu praca

Przy okazji omawiania spraw i problemów mieszkańców ul. Widok i Robotnicza, prezydent poruszył kwestię 6-milionowyego zadłużenia, jakie wynika z zaległości czynszowych.

– Prezentów w postaci umorzeń zaległości już nie będzie – mówił M. Materek. – Zaległości będzie można odrobić na rzecz gminy. Wydałem zarządzenie. Można to uczynić poprzez różne formy pracy, jest cały katalog usług, najwięcej potrzeba jest w zakresie sprzątania. 10 zł za godzinę pracy zostanie odliczone od czynszu. Tym samym odchodzimy od umorzeń, rozkładania na raty. Ludzie muszą zrozumieć, że mogą sobie pomóc w inny sposób. To samo dotyczy dotacji z MOPS. Nie może być tak, że ktoś zaczyna regulować należności, bo dostaje pieniądze z MOPS na mieszkanie. Bo to ta sama kasa, tylko przekładana z jednej kieszeni do drugiej – argumentował prezydent.

– Byłoby piękne osiedle, ale jak mamy takich lokatorów. Jak nas widzą, tak nas piszą – stwierdził Michał Szyposzyński, mieszkaniec zachodniej części miasta, któremu leży na sercu los najstarszej dzielnicy Starachowic. – Ktoś psuje, demoluje a miasto robi na nowo. Pieniądze wyrzucone w błoto. Nie na tym polega rzecz, by jeździć taksówkami i przepijać, co gmina da. Trzeba też dać coś od siebie. Możemy dużo zrobić, zróbmy coś fajnego, posprzątajmy, prezydent pomoże i będzie inaczej – zachęcał.

Zdaniem obecnych na spotkaniu mieszkańców największy problem stanowią obecnie części wspólne zasobów socjalnych i komunalnych.

– Łazienka nie nadaje się do użytku, powybijane okna, drzwi na klatkę schodową się nie domykają, dach przecieka, schody na klatce dziurawe, brama dziurawa, jak wygląda wylewka? – wyliczała mieszkanka ul. Widok 3. – Jedyni nie płacą, ale są tacy, którzy płacą i chcą godnie żyć. Kompleksowy remont będzie za czas jakiś a to co jest nie przetrwa. Piszemy do gminy co roku i nic. Przez lata się tego mnóstw nazbierało. Mam nadzieję, że referat lokalowy pozytywnie nas zaskoczy i przyjdzie do nas po nowym roku i zobaczy jak to wygląda. A nie tylko odpisze, że nie ma pieniędzy.

Prezydent zadeklarował, że po nowym roku (prawdopodobnie 5 stycznia) odbędą się konsultacje z mieszkańcami w sprawie przygotowywanego projektu na rewitalizację.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.