Górnictwo to nasza historia

flash Starachowice

Marzeniem Grzegorz Pajka, starachowiczanina jest otworzenie w mieście muzeum górnictwa. Mężczyzna posiada zbiory lamp naftowych, stroje górników i inne ciekawe precjoza.

Swoim pomysłem Grzegorz Pajek z wykształcenia mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych, postanowił podzielić się z naszymi Czytelnikami.

– Geneza mojego pomysłu wyszła stąd, że interesuję się historią naszego miasta i regionu i ją dobrze znam. Górnictwo było kiedyś prężnie działającą gałęzią przemysłu w naszej okolicy i szkoda byłoby zaprzepaścić te pamiątki, które jeszcze pozostały po tamtych czasach – mówi Grzegorz Pajek.

Wg G. Pajka Starachowice maja bogatą i niezwykle ciekawą historię, którą moglibyśmy szczycić się nie tylko w Polsce, ale i w Europie. – Muzeum górnictwa mogłoby ściągnąć do nas wielu turystów i mogłoby stać się uzupełnieniem tego co już zostało stworzone. Jako siedzibę muzeum widziałbym zabytkowy budynek Pałacyku. Myślę, że zabytkowy budynek wraz z otoczeniem doskonale nadawałby się na tego typu instytucję – mówi.

Głowa pana Grzegorza jest pełna pomysłów, którymi podzielił się już z urzędnikami starachowickiego magistratu. Pomysłem chce również zainteresować samego prezydenta.

– Wspaniałym dopełnieniem muzeum a także wielka atrakcją dla turystów byłoby udostępnienie zwiedzania jednego z trzech zasypanych niegdyś szybów kopalni „Majówka” . – Rozmawiałem z jednym fachowcem, który zajmuje się przerabianiem kopalnianych szybów i mówił że byłoby to możliwe, jednak o wiele tańsze byłoby wykonanie nowego – mówi.

Jako źródło finansowania swojego pomysłu pan Grzegorz widzi w funduszach, które od nowego roku mają zostać przeznaczone na dziedzictwo narodowe.

1 Komentarz dla “Górnictwo to nasza historia

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.