Budżet w oczach mieszkańców

flash Starachowice

W ubiegłym tygodniu w Starachowicach odbyły się dwa spośród czterech zaplanowanych spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami, na których głównym poruszanym tematem był przyszłoroczny budżet miasta.

Prezydent Marek Materek wraz ze sztabem urzędników przybył najpierw we wtorek, 15 września pod pawilon handlowy przy ul. Wojska Polskiego, a następnie w czwartek na starachowicki Rynek. Być może godzina zorganizowanych spotkań (były organizowane o godz. 14.30) spowodowała, że w wyznaczonych miejscach nie pojawiło się zbyt wielu starachowiczan. Prezydent Materek i tak jednak próbował rozmawiać z napotkanymi na ulicy ludźmi.

Przy ul. Wojska Polskiego napotkani przez prezydenta mieszkańcy mówili m.in. o potrzebie postawienia kilku ławek przy schodach prowadzących od spółdzielni na dół ul. W. Polskiego. Szczególnie potrzebne są one osobom starszym, dla których podejście pod schody z zakupami jest dosyć męczące i chcieliby oni mieć miejsce do odpoczynku. Mówiono również o potrzebie przywrócenia placu zabaw pomiędzy osiedlowymi blokami. – Plac, który stał na terenie spółdzielni został zlikwidowany. Docierają do nas jednak głosy, że przydałoby się tu parę zabawek dla dzieci, bo w okolicy nie mają się gdzie bawić – mówił prezydent.

W czwartek odbyło się drugie spotkanie. Jedna z mieszkanek, która pojawiła się na rynkowym placu, zwróciła uwagę na potrzebę wyremontowania odcinka ul. Wysokiej, a także o bezsensownym karaniu za zatrzymywanie się w niedozwolonych miejscach dostawców, którzy przyjeżdżają do okolicznych sklepów z towarem i nie mają gdzie zaparkować. – Znaku informującego o ścieżce rowerowej, który wiąże się z zakazem zatrzymywania na tym odcinku, już nie ma. Został zdjęty z uwagi właśnie na to, aby nie karać kierowców, którzy zatrzymują się tu na chwilę. Musimy jednak coś zrobić z osobami, które parkują tu po kilka godzin. Rozważam wprowadzenie w tym miejscu strefy płatnego parkowania, by zniwelować ten problem. Najpierw jednak musimy stworzyć miejsca parkingowe gdzie indziej. Wg mnie udałoby się je zrobić na działce na przeciwko kościoła, przy drodze prowadzącej schodami do Galerii Kamienna.

Prezydent mówił również o rozmowach z PKP na temat użyczenia terenów przy dworcu wschodnim. – Chcielibyśmy zagospodarować ten teren. Usunęlibyśmy część wiat przystankowych, a miejsce po nich wykorzystać pod dodatkowe miejsca parkingowe. Reszta przystanków służyłaby komunikacji autobusowej, taksówkom.

Ze strony mieszkańców padł również pomysł odtworzenia dawnej studni, która stała na środku obecnego placu Rynek. – Byłaby to wizytówka miasta, atrakcja dla odwiedzających i nawiązanie do historii. Podobna studnia znajduje się na rynku w Sandomierzu. Szkoda, że przy okazji remontu Rynku nie zostało wzięte to pod uwagę – mówiła mieszkanka.

W tym tygodniu kolejne spotkania. Ich harmonogram w tekście obok.

 

***

Dokument w formie projektu budżetu musi zostać przedłożony Radzie Miejskiej przez prezydenta do 15 listopada. Konsultacje z mieszkańcami zostały zaplanowane na czas przed konstruowaniem powyższego projektu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.