Najnowsza publikacja już do przeczytania

flash Starachowice

Dostępna jest już trzecia publikacja autorstwa starachowiczan: Roberta Adamczyka i Pawła Perchela, dotycząca starachowickiej „Solidarności”.

W czwartkowe popołudnie (27 sierpnia) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach, odbyła się promocja książki pt. „Starachowicka antykomuna. Narodziny Solidarności”.  Jej autorami są działacze Solidarności, wydawcy pism drugiego obiegu, założyciele Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni – Robert Adamczyk i Paweł Perchel, od 30 lat wspierający się przyjaciele. To ich trzecia publikacja. Za sobą mają już wydanie w 2008 r. publikacji pt. „Starachowickie Wydawnictwa niezależne 1980 – 1990, na tle innych miast regionu”, w której zawarte zostały informacje na temat starachowickiej „bibuły” oraz w 2010 r. „Alfabet starachowickiej opozycji”, w której znajdziemy 100 biogramów osób związanych ze starachowicką opozycją.

Przyszedł czas na kolejną publikację. – W czasie prac nad kolejnymi wydawnictwami, nauczyliśmy się nowych technik pozyskiwania materiału. Nawiązaliśmy kontakty z kieleckim  Instytutem Pamięci Narodowej.  Wśród dostępnych tam materiałów Paweł przeprowadził pracochłonną kwerendę. Później gdy była taka potrzeba razem omawialiśmy i redagowaliśmy. Chcieliśmy podejść do tematu wieloaspektowo. Naszymi źródłami były relacje od osób, materiały z IPN, a także prasa – mówi R. Adamczyk.

– Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tej książki rozpocznie się dyskusja, która pozwoli na zdobycie nowych informacji. Prosimy również wszystkich, którzy posiadają jakieś materiały, zdjęcia z tamtego okresu o kontakt. Będzie szansa, że dzięki temu nasza historia nie pozostanie białą plamą – mówi P. Perchel.

Podziękowania za pomoc w wydaniu książki autorzy książki przekazali: Bogumile Adamczyk, która nieodpłatnie wykonała projekt okładki, Jarosławowi Babickiemu, redaktorowi naczelnemu TYGODNIKA STARACHOWICKIEGO, za pomoc i współpracę, Joannie Kumon, która lorygował tekst, Pawłowi Rdzankowi, przewodniczącemu nauczycielskiej „S” za pomoc finansową.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.