Pamięci Anny Walentynowicz [zdjęcia]

flash Starachowice

Starachowiczanie uczestniczyli w odsłonięciu tablicy poświęconej legendarnej działaczce opozycyjnej i związkowej Annie Walentynowicz, która zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem.

Uroczystość, w której licznie wzięli udział starachowiccy związkowcy i sympatycy „Solidarności”, odbyła się w niedzielę, 23 sierpnia w kościele pw. Św. Trójcy w Starachowicach. Ks. Andrzej Rdzanek, proboszcz parafii, odprawił Mszę św. w intencji ś.p. A. Walentynowicz. Zaraz po niej zebrani wysłuchali koncertu pieśni strajkowych i patriotycznych w wykonaniu Artura Bińka i Kamila Powrózka.

Następnie na placu przykościelnym Piotr Walentynowicz, wnuk działaczki oraz Jan Seweryn, przewodniczący „S” w MAN, PKC i Gegenbauer w Starachowicach, organizator uroczystości, odsłonili tablicę.

Anna Walentynowicz
Ur. 15 sierpnia 1929 w Równem, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku). Działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ „Solidarność”. Dama Orderu Orła Białego.
8 sierpnia 1980, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy. Decyzja dyrekcji wywołała 14 sierpnia strajk, w czasie którego powstał NSZZ „Solidarność”. Pierwszym postulatem protestujących robotników było przywrócenie Anny Walentynowicz do pracy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.