Droga Krzyżowa i kapliczka na Piotrowym Polu

flash Galeria Starachowice

Uczestniczyliśmy w uroczystym poświęceniu Szlaku Modlitewnego – Drogi Krzyżowej oraz kapliczki na Piotrowym Polu w Puszczy Iłżeckiej, które odbyło się w niedzielę, 21 czerwca.

Uczestnicy uroczystości spotkali się przy Krzyżu i I Stacji Drogi Krzyżowej w lesie, we wsi Piotrowe Pole. Tam odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Drogi Krzyżowej, która powstała ku pamięci Tych, którzy oddali życie za niepodległość ojczyzny. I stację Drogi Krzyżowej poświęcił i modlitwę odmówił ks. Marek Janas, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach. Następnie zebrani w modlitewnej zadumie przeszli szlakiem od I do XIV stacji. Tam odprawione zostało nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, poświęcenie kapliczki i obrazu Jezusa Miłosiernego. Zapalono znicze i złożono kwiaty pod pomnikiem przy zbiorowej mogile poległych żołnierzy AK w bitwie na Piotrowym Polu. Było wspólne śpiewanie pieśni partyzanckich i wojskowych przy ognisku, a także występy artystyczne gości.

W uroczystościach uczestniczyła Teresa Heda-Snopkiewicz, córka śp. gen. bryg. Antoniego Hedy „Szarego”, pod którego dowództwem walczyli żołnierze AK.

Organizatorami uroczystości byli: Społeczny Komitet Upamiętnienia Wydarzeń Historycznych na Ziemi Iłżeckiej, Koła ŚZŻAK w: Iłży, Starachowicach, Skarżysku-Kam., Ostrowcu Św., Lipsku, Stowarzyszenie Solidarność Polskich Rodzin w Radomiu, Lasy Państwowe w Radomiu i Marculach, Region NSZZ „Solidarność” „Ziemia Radomska” w Radomiu i Środowisko NSZZ „Solidarność” ze Starachowic, Duszpasterstwo Nauczycieli przy Kurii Radomskiej, Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu, Harcerze z Iłży, Radomia, Starachowic i Międzyszkolny Klub Historyczny im. AK w Iłży, sąsiednie parafie.

Małgorzata Śpiewak

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.