Sprzęt jest, badań nie ma

flash Starachowice

Po co szpital zakupił aparat, który nie służy pacjentom? – zastanawia się Czytelnik, który zmuszony jest jechać na badania do Kielc.

Nasz Czytelnik dostał skierowanie od lekarza na badanie EMG.

– Dowiedziałem się, że najbliżej takiej badania wykonywane są w Kielcach. Kiedy próbowałem ustalić termin, zasugerowano mi w Kielcach, bym próbował w Starachowicach, bo w szpitalu takie badania wykonują. W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej niewiele jednak wskórałem. Usłyszałem, że owszem aparat do EMG jest, ale nie ma osoby, która by go obsługiwała. Ostatecznie wyznaczono mi termin badania na wrzesień w Kielcach – ubolewa nasz Czytelnik, który uległ wypadkowi i potrzebuje pilnej diagnozy.

Czy to prawda zapytaliśmy dyrekcję PZOZu?

– PZOZ posiada aparaturę do EMG – informuje Sebastian Petrykowski, dyrektor placówki. – Urządzenie do badania przewodności nerwów został zakupione w tym roku. Ze względu na jego czułość i precyzyjność dokonywanych pomiarów, wymaga umieszczenia go w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu. W tym celu utworzona zostanie nowa Pracownia.

Kiedy to nastąpi? Tego na razie nie wiadomo.

– Po zakończeniu prac związanych z uruchomieniem pracowni EMG oraz dopełnieniu wymogów formalno-prawnych niezwłocznie poinformujemy pacjentów o możliwości korzystania z usług pracowni. Świadczenia medyczne w będą przeprowadzane i opisywane przez lekarza wyspecjalizowanego w tym zakresie – zapewnia dyrektor.

Czy wiesz, że…
Badanie EMG, czyli elektromiograficzne opiera się na rejestracji czynności elektrycznej mięśni, która związana jest ze zdolnością przenikania jonów sodu i potasu przez błonę komórki. Elektromiografia jest jednym z podstawowych badań w rozpoznawaniu chorób mięśni i nerwów obwodowych. Badanie to pozwala ustalić lokalizację i charakter zmian patologicznych w mięśniach, oraz ocenić dynamikę procesu chorobowego.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.