Chcemy pokazać piękno rodziny

Starachowice

Na 31 maja został zaplanowany II Marsz dla Życia i Rodziny. Z Joanną Andrejas-Kurek, pomysłodawczynią akcji w Starachowicach, rozmawiała Ewelina Jamka.

– Wzorem roku ubiegłego przygotowujecie się do II Marszu dla Życia i Rodziny. Skąd pomysł to przedsięwzięcie?   

– Słyszałam o tego typu marszach w Polsce. Pomyślałam: dlaczego by nie u nas? Idea jest bardzo mi bliska. Decyzja przyszła po spotkaniu z kobietą, która jest z diecezjalnego duszpasterstwa rodzin w Radomiu, gdzie kończyłam kurs Naturalnego Planowania Rodziny. Propozycja padła a marcu. Tak naprawdę mieliśmy miesiąc na przygotowanie – pozwolenie na przemarsz, zorganizowanie pikniku. Ale się udało. Oczywiście nie jest wyłącznie moja zasługa. Bo bez pomocy innych, sama bym tego nie pociągnęła. Dużym zaangażowaniem wykazał się mój mąż Mariusz Kurek, tata Zygmunt Andrejas, mama Agnieszka Andrejas, Marian Ferenc, Robert Pióro, Rycerze Kolumba oraz wiele, wiele życzliwych osób.

– Pierwszy marsz spotkał się z dużym odzewem. Liczyliście na to?

– Ponieważ marsz odbywał się po raz pierwszy, spodziewaliśmy się niewielu uczestników. Frekwencja na pewno przeszła nasze oczekiwania, z czego bardzo się cieszmy. W samym marszu wzięło udział ok. 500 osób. Drugie tyle był na pikniku. Mam nadzieję, że w tym roku będzie nas jeszcze więcej.

– Co i kiedy planujecie?

– II Marsz zaplanowano na niedzielę, 31 maja. Tradycyjnie rozpoczniemy Mszą św. a potem przemarsz pod Skałki, gdzie będzie piknik rodzinny.

– Jaki cel przyświeca maszerującym?

– Zasadniczy, to afirmacja wartości rodzinnych, poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Chcemy pokazać piękno rodziny – nie tylko sielski obrazek rodziców i dzieci, ale to, co za tym stoi. Nasze korzenie, człowieczeństwo, wartości wynoszone z rodziny. Dlaczego warto o rodzinę dbać i wspierać tą najmniejszą komórkę życia społecznego. To z niej wywodzi się człowiek i to od rodziny w dużej mierze zależny, jakim będzie w przyszłości.

***

Bieżące informacje na str. www.facebook.com/marszadlazyciairodzinyStarachowice

 

Ramowy program marszu
31 maja (niedziela) godz. 15.00 – Msza św. w kościele pw.Wszystkich Św.
godz. 16.00 – Przemarsz ul. Radomską, Konstytucji 3 Maja, Al. Armii Krajowej na plac pod Skałkami
godz. 17.00 – 20.00 – piknik pod Skałkami (występy dzieci i młodzieży, zabawy dla dzieci i rodzin, zjeżdżalnia, poradnictwo rodzinne i psychologiczne
Podczas pikniku będą rozdawane ulotki z petycją do rządu o wycofanie z obiegu tabletki wczesnoporonnej.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.