Wpadłeś w dziurę? Dzwoń do zarządcy!

flash Starachowice

Kierowca, który uszkodzi samochód przez dziurę w drodze, może ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi.

Jeśli na powstałe uszkodzenie samochodu miał wpływ stan drogi, właściciel auta nie musi pokrywać kosztów naprawy z własnej kieszeni, tylko starać się o odszkodowanie od zarządcy drogi. Żeby otrzymać odszkodowanie, trzeba zebrać odpowiednie dowody obciążające właściciela drogi. Należy sfotografować uszkodzenia oraz miejsce zdarzenia. Potem zgłosić się na policję, która sporządzi odpowiednie notatki ze zdarzenia. Potrzebne jest także ustalenie, do kogo należy droga, na której uszkodziliśmy samochód, by wiedzieć do kogo zgłosić się z roszczeniami.

Leszek Śmigas, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach, informuje, że już od 2 czy 3 lat nie mieli żadnego zgłoszenia dotyczącego uszkodzenia samochodu na drodze powiatowej. – Stan dróg w ostatnich latach niewątpliwie się poprawił. Jest mniej ubytków w jezdniach i kierowcy nie uszkadzają samochodów. Poza tym nasze drogi są ubezpieczone. Jeśli ktoś przyjdzie do nas i zgłosi, że jego samochód został uszkodzony, bo np. wpadł w dziurę w drodze i uszkodził koło, spisujemy protokół, a sprawę przekazujemy do naszego ubezpieczyciela, który dalej kieruje sprawą. Bada i sprawdza czy są niezbędne dokumenty, czy uszkodzenie powstało rzeczywiście z winy złej nawierzchni. W odniesieniu do zebranych dowodów przyznaje wypłatę odszkodowania lub nie. Muszę zaznaczyć, że nigdy nie korzystaliśmy z pieniędzy w budżecie powiatu, by zapłacić komuś odszkodowanie. Te które wypłacał nasz ubezpieczyciel dotyczyły drobnych szkód, wycenianych na kwoty ok. 500 – 600 zł. – mówi L. Śmigas.

Gdzie mamy dzwonić w razie uszkodzenia samochodu przez ubytek w jezdni? – podpowiadamy w ramce obok.

Dzwoń do zarządcy
Numery telefonów do zarządców dróg: krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, przebiegających przez Starachowice.
Drogi krajowe (Ostrowiecka, Kielecka, Al. Wyzwolenia):
Rejon w Starachowicach, ul. Ostrowiecka 15, tel. 41 273 32 58
Drogi wojewódzkie (Al. Armii Krajowej, Konstytucji 3 Maja, Radomska):
Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach,
ul. Jagiellońska 72, tel. 41 347 04 71
Drogi powiatowe:
Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach, ul. Ostrowiecka 15, tel. 41 273 02 20
Drogi gminne: Urząd Miejski w Starachowicach, ul. Radomska 45, tel. 41-273-82-00

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.