Uczniowie „dwójki” w Wiecznym Mieście

Starachowice

623 osoby z II Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Starachowicach wzięły udział w wycieczce do Rzymu, sponsorowanej przez Hansa Höffmanna, Honorowego Obywatela Starachowic, przyjaciela szkoły.

Nieoceniony Hans

Nie była to pierwsza wyprawa uczniów II LO. Po raz pierwszy do Rzymu na zaproszenie Hansa Höffmanna pojechali w 2009 r. W 2011 r. ponad 150 uczniów wzięło udział w wyprawie do Grecji.

– Wyjazd nie byłby możliwy bez naszego przyjaciela Hansa, ale także bez wsparcia wielu firm, które zaangażowały się w pomoc. Dziękuję m.in. firmie Metalkolor – państwa Papaj oraz firmie Next Centrum BHP Kamili i Michała Gawlików – mówi Tadeusz Szczepański, dyrektor II LO.

Wyprawa do Rzymu rozpoczęła się w sobotę, 7 marca. – Na miejsce dotarliśmy w niedzielę. Zostaliśmy powitani przez głównego sponsora i sprawcę wyjazdu H. Höffmanna. Hans podczas przywitania nawiązał do postaci papieża Jana Pawła II. Bardzo wielu uczniów wzruszyło się jego słowami. Z racji tego, że Hans buduje obecnie kaplicę w Vechcie, postanowiliśmy ufundować mu witraż przedstawiający naszego Ojca Świętego Jana Pawła II. Na nasze zamówienie wykonuje go artysta z Poznania i już wkrótce zostanie on zamontowany w kaplicy – mówi dyrektor.

Modlitwa i zwiedzanie

W programie wyjazdu uwzględnione były rekolekcje wielkopostne. – W niedzielę w kościele Św. Ojca Pio odprawiona została Msza św. Koncelebrowali ją nasi katecheci: ks. Marcin Chebdowski i ks. Rafał Pietrasiak wraz ks. Albertem Warso. Perfekcyjną oprawę Mszy św., a także innym doniosłym wydarzeniom na wyjeździe, dawał chór „Portamento” pod dyrekcją dr Bożeny Magdaleny Mrózek i przy akompaniamencie Piotra Mrózka.

W poniedziałek pielgrzymi udali się do Watykanu. W Bazylice św. Piotra ks. bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej, który specjalnie na tą okazję pojawił się w Rzymie, odprawił Mszę św. – Następnie przeszliśmy całą grupą, choć tak nie wolno, pod grób św. Jana Pawła II. Tam zaśpiewaliśmy „Barkę”. Rozpoczęło się zwiedzanie Rzymu. Zwiedziliśmy Bazylikę św. Piotra, Panteon, Fontannę di Trevi, schody hiszpańskie i wiele innych najciekawszych zabytków Rzymu. Tego samego dnia wieczorem oglądaliśmy jeszcze Rzym nocą – wspomina T. Szczepański. W czasie pobytu II LO we Włoszech nie mogło zabraknąć punktu, w którym odwiedzili oni słynne Monte Casino i oddali hołd polskim żołnierzom. Duże wrażenie na uczniach zrobiły także Pompeje, miasto zasypane przez wulkan i ponownie odkopane.

Wszystkie wydarzenia skrzętnie filmowali i fotografowali Jacek i Ada Bernaciakowie.  Uczniowie mieli zapewnioną również profesjonalną opiekę medyczną. Na wyprawę pojechali z nimi lekarze: Barbara Saletra i Krzysztof Głowacki oraz pielęgniarki: Grażyna Siembieda i Magdalena Łodej

Audiencja u papieża

Środa minęła pod znakiem audiencji generalnej u Ojca Św. – Hans zadbał o to byśmy siedzieli w pierwszym sektorze. Ja z uczniem Mikołajem Paszkowskim mieliśmy okazję uczestniczyć w audiencji prywatnej i uścisnąć dłoń papieża. Podarowaliśmy Ojcu Św. fotografię z napisem „I love You Francesco”, ułożonym z… naszych uczniów. Papież przywitał nas indywidualnie. Młodzież miała na sobie żółte chustki, co nas bardzo wyróżniało z tłumu. Gdy Ojciec Św. zszedł do barierek by się z przywitać, ogarnęły nas niesamowite emocje. Jeden z uczniów, gdy papież podszedł do tłumów rzucił mu swoją żółtą chustę – opowiada.

Po audiencji uczniowie zwiedzili muzea watykańskie, krypty, w których pochowani są papieże, a także kościoły rzymskie, Koloseum, Forum Romanum.

Wyjazd szybko dobiegł końca i trzeba było się pożegnać. Podczas odjazdu nie zabrakło łez wzruszenia, uścisków i wielu przyjaznych gestów.  – Przeżyć i emocji, których nasi uczniowie doświadczyli podczas wyjazdu nie sposób opisać. Nikt ich im także nie odbierze. Dla młodego człowieka są wielką wartością – dodaje T. Szczepański.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.