W USC zejdzie nam dłużej

Starachowice

Nowości jakie wprowadził Sejm od 1 marca br. w prawie o aktach stanu cywilnego mogą początkowo wprowadzić nieco zamieszania. System jest wdrażany na terenie całej Polski. Został przygotowany i będzie administrowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Obok korzyści, które niesie dla mieszkańców nowy system, w pierwszej fazie jego wdrożenia mogą wystąpić utrudnienia niezależne od pracowników urzędu.

Dokumenty z każdego urzędu

– Do tej pory po odpis aktu urodzenia, zgonu czy małżeństwa, musieliśmy wybierać się do urzędu, w którym został on sporządzony. Od teraz będzie możliwość wyciągnięcia takiego odpisu w każdym USC na terenie Polski – mówi Zofia Hallmann, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Starachowicach. – W tym momencie nowa baza jest pusta. Powoli będzie się ona zapełniać, jednak potrzeba czasu. Na początku na pewno nie skróci to czasu oczekiwania na wydanie dokumentu, przygotowanie aktu, a wręcz przeciwnie nawet go wydłuży. Prosimy mieszkańców by uzbroili się w cierpliwość. Do tej pory sporządzenie aktu urodzenia wykonywane było od ręki i trwało ok. 15 minut. Od teraz rejestracja potrwa ok. godziny. Na odpis dokumentu, jeśli został on wystawiony poza starachowickim USC, będziemy musieli poczekać minimum 14 dni. Wydłużony czas oczekiwania nie wynika z winy czy braku wiedzy naszych pracowników, ale z wymogów nowego systemu. W ciągu 5  – 10 lat baza powinna się zapełnić i wówczas system będzie działał szybko – wyjaśnia kierowniczka.

 Ślub poza urzędem

Dzięki wprowadzonym zmianom będzie można od teraz wziąć ślub poza urzędem. – Wybrane przez nowożeńców miejsca muszą dać możliwość zachowania powagi, doniosłości i bezpieczeństwa.  Ślub nie może odbyć się np. na plaży, bez żadnego namiotu. Każdy przypadek będzie jednak rozpatrywany indywidualnie. Koszt ślubu w plenerze to 1.000 zł – mówi.

Obcojęzyczne imiona

To nie jedyne nowości. Od teraz będzie można nadawać dzieciom imiona obcojęzyczne. – Nadal nie można nadawać imion zdrobniałych, uwłaczających, ośmieszających. Będzie obowiązywał przepis mówiący, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Decyzja o tym czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy należy do kierownika USC.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.