Jak na wybiegu dla psów

Starachowice

Temat Szlakowiska powraca niczym bumerang. Jeszcze kilka lat temu odbywał się tam największe imprezy plenerowe w mieście. Na scenie pod Skałkami koncertowały największe gwiazdy. Do czasu, gdy się okazało, że teren wokół sceny nie należy w całości do gminy Starachowice. Prywatna własność ograniczyła prawa do działki. Szkoda tylko, że nie spowodowała obowiązków – ubolewają Czytelnicy, którzy boleją na estetyką terenu, jak również skarżą się na psy, których właściciele urządzili sobie wybieg dla swoich pupili.        

– Proponuję wymóc na właścicielu, aby zadbał o swoją część. Nie może być tak, że w środku miasta jest taki „syf”, bo teren prywatny. Właściciel odpowiada za wygląd swojego terenu! Dlaczego straż miejska nie reaguje? Nie widzi problemu? Inna kwestia to psy. Jest grupa mieszkańców z wielkimi psami, którzy urządzili sobie tam spacerniak – gromada psów bez kagańców, bez smyczy hasa i straszy przechodniów… – skarży się nasz Czytelnik.

Jak twierdzi Straż Miejska, nie jest prawdą, że nie reaguje i nie podejmuje czynności. Problem tkwi faktycznie we własności. Otóż część terenu należy do gminy, a druga część stanowi współwłasność trzech właścicieli (z których dwóch mieszka w Stanach Zjednoczonych a trzecia osoba schorowana mieszka w Radomiu).

– Na ukończeniu jest jednak wycena działek. Trwają rozmowy dotyczące ich zamiany (gmina chce zaoferować właścicielom inne grunty). Z chwilą przejęcia terenu przez gminę – a ma to nastąpić w najbliższych tygodniach – zostanie on uporządkowany – deklaruje Tomasz Kwiecień, rewirowy SM.

Do kwestii psów odniósł się komendant SM Waldemar Jakubowski.

– O skali problemu świadczy ilość interwencji z udziałem agresywnych psów. Było ich 250, z czego kilka zakończyło się pogryzieniem strażników. Był nawet przypadek szczucia agresywnym psem przez pijanego chuligana. W związku z tym nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Zwierzak, które umożliwiło nam dostęp do cyklu darmowych szkoleń, koniecznych by móc profesjonalnie, a nie brutalnie działać w stosunku do zwierząt. Niestety pomysł został storpedowany przez grupę radnych.

Jeśli chodzi o psy wypuszczane bez nadzoru w rejonie placu Na Szlakowisku, wydałem polecenie przeprowadzenia kontroli pod kątem przestrzegania art.77 KW – podsumowuje komendant.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.