Nowe mieszkania na Kościelnej i Wojska Polskiego?

Dom i ogród flash Gorące tematy Starachowice

Kościelna?

– Chcemy wybrać wariant najbardziej optymalny i najkorzystniejszy dla przyszłych najemców mieszkań – mówi Marek Materek, prezydent Starachowic. – Rozważaliśmy powołanie spółki celowej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wybudowanie mieszkań na wynajem. Czynsz w tym przypadku plus dodatkowe koszty związane z funkcjonowaniem nowej spółki byłyby jednak mało atrakcyjne. W związku z tym idziemy w kierunku innego modelu powstania Mieszkań+, który polegać będzie na wybudowaniu budynków przez Starachowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Blokiem, który mógłby najszybciej powstać w tej formule jest budynek przy Kościelnej 52b, gdzie przewidywaliśmy budowę budynku wielorodzinnego z mieszkaniami socjalnymi i komunalnymi. (Stoi tam obecnie barak). Mamy gotową dokumentację i pozwolenie na budowę. By zamysł dało się zrealizować musielibyśmy działki i dokumentację przekazać aportem do STBS jako wkład własny. O tym rozwiązaniu będziemy dyskutowali z radnymi Rady Miejskiej. To możemy zrobić najszybciej – uważa prezydent.

Czy Wojska Polskiego?

Jak dodaje M. Materek, równolegle od kilku miesięcy prowadzone są rozmowy z Zakładem Doskonalenia Zawodowego, znajdującym się przy ul. Wojska Polskiego, na temat zamiany nieruchomości. Gmina obok ZDZ posiada budynek i działkę, która przed laty została użyczona szkole Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Natomiast ZDZ posiada działkę dawnego boiska. – Na tej działce miałyby powstać cztery budynki wielorodzinne – wydane są warunki zabudowy dla tego przedsięwzięcia. Jesteśmy na etapie zlecania wycen wyżej wymienionych nieruchomości, które są niezbędne do przystąpienia do ostatecznych negocjacji. To byłoby idealne miejsce do budowy budynków w ramach starachowickiej edycji Mieszkania+. Centrum miasta, bliskość placówek oświatowych, przystanków komunikacji miejskiej, stosunkowo niski koszt przyłączenia się do sieci ciepłowniczej, wodociągowo – kanalizacyjnej czy energetycznej. To argumenty, które jednoznacznie przemawiają za takim rozwiązaniem.

2 i 3 pokoje

Gmina Starachowice w kwietniu br. robiła rozeznanie wśród osób, które byłyby zainteresowane programem Mieszkanie+. Przeprowadzono ankietę. Do Urzędu Miejskiego w Starachowicach wpłynęło 151 ankiet. Większość osób (90 proc.) mieszka i pracuje w Starachowicach. Osoby te są zainteresowane w większości wynajmem mieszkania z wyższym czynszem, z możliwością dojścia do własności (ok. 60% ankietowanych) oraz wynajmem na okres dłuższy niż 10 lat lub dożywotnio (95% ankietowanych). Preferowane są mieszkania 2 pokojowe (73% ankietowanych) oraz 3 pokojowe (25% ankietowanych). Większość osób chce mieszkań częściowo wykończonych (ok. 66% ankietowanych) w pobliżu szkoły i przedszkoli (38% ankietowanych), parkingu (23% ankietowanych), placu zabaw i ośrodka zdrowia (po 15% ankietowanych), centrum handlowego (9% ankietowanych). W 89 proc. ankietę złożyły kobiety w wieku 20-40 lat. Połowa ankietowanych wynajmuje mieszkanie i nie ma żadnego tytułu prawnego do mieszkania. Dodatkowe argumenty dotyczyły lokalizacji przy ul. Majówka lub przy ul. Prądzyńskiego oraz braku zdolności kredytowej uniemożliwiający zakup mieszkania na kredyt.

Dodaj komentarz