Święta Barbara jak nowa

Starachowice

Figura w fatalnym stanie

Od dwóch miesięcy Jarosław Kołodziejski, aerograf, artysta, pasjonat, konserwator rzeźby w kamieniu, (stworzył m.in. rzeźby marmurowe w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu),  zajmuje się odnawianiem i konserwowaniem zabytkowej, powstałej w latach 30. ub. wieku, figury Świętej Barbary, patronki górników, od 2009 r. patronki Starachowic. Wielokrotne próby odnowienia figury na miejscu, w kapliczce, przyniosły najprawdopodobniej więcej szkody niż pożytku. Jak mówi Jarosław Kołodziejski, figura w momencie gdy trafiła do jego pracowni była w fatalnym stanie. Z kapliczki figura została wykuta i wyciągnięta za pomocą dźwigu.

– Na początku musiałem osuszyć figurę, która była zawilgocona. Kolejnym krokiem było nałożenie środków grzybobójczych. Przyszła kolej na pozbycie się wszystkich warstw farby, które były nakładane przez kolejne lata. Tych warstw było kilkanaście. Każdy malował według uznania. Pozbywałem się farby za pomocą metod termicznych, jak również chemicznych.  Piaskowanie, czyli proces technologiczny polegający na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza, ewentualnie cieczy, nie zdało egzaminu. Dotarłem do najstarszych – pierwotnych warstw farby. W tych kolorach również patronka zostanie pomalowana. Trzeba przyznać, że najbardziej żmudną pracą było ściąganie kolejnych warstw farby.

Św. Barbara sporo przeszła…

Następnie trzeba było przystąpić do usunięcia wszelkich ubytków, których przez 80 lat nazbierało się sporo. – Najbardziej zmasakrowana była twarz. Urwany był nos i broda. Klejono ją różnymi materiałami, nawet kitem szklarskim była łatana. W zasadzie stworzyłem twarz Św. Barbary od nowa. Uszkodzone były także draperie. Niestety nie ma żadnych zdjęć Św. Barbary z jej początkowego okresu. Musiałem więc liczyć na własną wyobraźnię.

Słyszałem historie, że nieraz panowie, którzy pili w pobliskim parku, szli później „zabawić się z Barbarką”. Rzucali w nią kamieniami, butelkami. Tak przez lata powstawały różne uszkodzenia. Ubytki te naprawiane były na szybko, często pod osłoną nocy, bo nie można było zrobić tego legalnie. Efekty są właśnie takie, jak mówiłem. Po uzupełnieniu ubytków odpowiednimi materiałami, figura została nasączona środkiem zabezpieczającym kamień (Św. Barbara została wykonana z wapienia – przyp. red.), następnie było suszenie, gruntowanie zabezpieczenie przed wilgocią. Figura jest już po pierwszym, wstępnym malowaniu. Pokrywanie farbą nie odbywa się jednak za pomocą pędzla, ale metody aerograficznej, gdzie za pomocą specjalnego urządzenia farba jest natryskiwana na powierzchnię. Malowanie pędzlem powoduje, że struktura ma tendencję do pękania – mówi.

Trzeba było wymienić kamień na podstawę, gdyż po piaskowaniu okazało się, że jest tak zniszczony, że do odnowienia się już niestety nie nadaje. Będzie nowy z takim samym napisem.  Odnowiona ma zostać również sama kapliczka. Każda decyzja musiała zostać skonsultowana z konserwatorem zabytków. – W odnawianiu bardzo pomagał mi Łukasz Domański i firma Presto, za co chciałbym im serdecznie podziękować – dodaje.

Termin zakończenia prac upływa 12 listopada. Na 4 grudnia, czyli starachowickie obchody barbórkowe odnowiona figura będzie już na swoim miejscu.

Ponad 20 tys. zł
Dotychczas poniesiono koszty na program prac konserwatorskich oraz prace konserwatorskie i restauratorskie rzeźby świętej Barbary w łącznej kwocie 19.150 zł. Do zakończenia zadania potrzebne są prace
konserwacyjne dachu oraz murowanego korpusu kapliczki. Szacowany koszt wykonania tej usługi to 23.000 zł.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.