Czujemy się tu jak w domu!

Starachowice

W najbliższy piątek, 13 października starachowicki Związek Niewidomych będzie obchodził Dzień Białej Laski, połączony z jubileuszem prezes Izabeli Wałęgi, która jest także prezesem okręgowego PZN w Kielcach.

– Do Związku należę od 1998 r. Od 2007 r. jestem prezesem starachowickiego oddziału PZN. Jestem tu trzecią kadencję – mówi I. Wałęga. – Gdy zaczynałam było bardzo wiele do zrobienia. Sama musiałam się wdrożyć, zawrzeć różne kontakty. W trakcie ostatnich dziesięciu lat zmienialiśmy dwukrotnie lokal. Najpierw mieściliśmy się w budynku STBS na Majówce, później była sala Olimpia przy UM, aż w końcu dostaliśmy lokal w bursie przy ul. Radomskiej, gdzie jesteśmy do teraz. Obecnie starachowicki oddział liczy ok. 130 członków z terenu całego powiatu, w tym 16 dzieci. 5 osób są całkowicie niewidome.

Jak przyznaje prezes I. Wałęga PZN jest m.in. po to by pomagać swoim członkom przełamywać bariery, z jakimi spotykają się w codziennym życiu, daje pretekst aby wyjść z domu i nie zamykać się w czterech ścianach. – Spotykamy się dwa razy w tygodniu w poniedziałki i środy. Organizujemy uroczyste spotkania integrujące, jeździmy na wycieczki. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia zarówno ze strony gminy jak i powiatu, ale także firm działających na terenie powiatu. Nie zdarzyło mi się nigdy abym idąc z prośbą o pomoc została odesłana z kwitkiem – mówi.

Jak przyznaje prezes, a także członkowie PZN, w Starachowicach nadal niestety jest sporo barier, które zmuszeni są pokonywać ludzie niewidzący i niedowidzący. – Wielką pomocą i wygodą byłby montaż tabliczek informujących, z napisami w języku Braille`a. Przydałyby się także żółte oznaczenia na schodach.

Wkład pracy Izabeli Wałęgi została niejednokrotnie doceniony. W 2015 r. otrzymała Anioła Dobroci, w 2016 r. została Człowiekiem Roku oraz Kobietą Przedsiębiorczą. Jest także posiadaczką dwóch statuetek Osób Pozytywnie Zakręconych.

Zarząd starachowickiego PZN
Izabela Wałęga, prezes
Jolanta Fabjańska, wiceprezes
Teresa Banasik, sekretarz
Celina Nosowicz, skarbnik
Stefan Rokita, członek Zarządu

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.