starachowice
home
RSS

Powiat nam niepotrzebny?

 • Napisany przez:
 • Skomentuj

Do takich wniosków doszli samorządowcy z gminy Starachowice. A wszystko za sprawą odśnieżania, na które powiat nie da ani złotówki.…

Podczas gdy za oknem złota polska jesień, radni miejscy pochylili się nad ważnym problem odśnieżania a raczej jego braku w poprzednich latach. Chodzi tu głównie o chodniki przy drogach powiatowych na terenie miasta, które notorycznie leżały śniegiem przysypane. By zapobiec podobnym sytuacjom na przyszłość, gmina postanowiła wziąć ciężar tego obowiązku na siebie. Ale jak wiadomo wiąże się to z kosztami. A jakie nie wiadomo o co chodzi, to poszło o pieniądze właśnie.

– Łatwą ręką wydajemy, nasze miejskie pieniądze – zarzucił prezydentowi miasta radny Krzysztof Zuba. – Chcemy brać na siebie obowiązki powiatu. Mam wykaz chodników, które mają być za powiat odśnieżane, m.in. koło starostwa. Czy pod siedzibą powiatu też będziemy odśnieżać? Jestem przeciwny. Pan ma miękkie serce, pomysł fajny, ale niezbyt trafiony. To po co nam powiat?

– Nie może być tak, że będziemy sprzątać za wszystkich – wtórowała radna Jadwiga Piątek. – Może niedługo wejdziemy na prywatne posesje, żeby było bezpieczniej. Są możliwości egzekwownia obowiązków. Może należałoby oznaczyc drogi tabliczkami, żeby mieszkańcy wiedzieli, kto jest zarządcą drogi i do kogo mają się zgłaszać, gdzie interweniować.

Kwestie bezpieczeństwa podniósł radny Piotr Babicki, który dopytywały, kto będzie odpowiadał za ewentulane wypadki na chodnikach powiatowych, w sytuacji gdy odśnieżać będzie gmina. Np. gdy ktoś złamie rękę lub nogę, kto ma wypłacić odszkodowanie.

– Sięgamy po 20 mln kredytu, by podeptrzeć miejskie inwestycje a tak lekką ręką je wydajemy – zauważył radny Sywester Kwiecień.

– Starostwo się odseparowało, jest głuche na potrzeby społeczne, także w innych kwestiach – dodał radnyn Robert Sowula.

Prezydent nie miał kontrargumentów, za wyjątkiem jednego…

– Nie powinniśmy robić za innych – zgadzał się z radnymi. – Starostwo powinno dbać o swoje, ale tego nie robi. Te zadania, które wykonuje powiat, mogły robić gminyi nie byłoby to z żadną szkodą. Jestem za tym, że starostwo jest niepotrzebne. Ale to nie jest zależne od nas, tylko od państwa, które o tym decyduje. Od kilku lat powiat nie poczuwa się do dobania o chodniki przy drogach powiatowych. Starostwo daje innym gminom na koszenie poboczy a nie utrzymanie chodników. Tabliczki nic nie dają. Co mówić mieszkańcom, którzy brodzą w błocie? Czy chcemy tracić czas na pisma i rozmowy, które nic nie dają i patrzeć na ten syf? To wstyd dla nas, dla gminy Starachowice, bo ludzie nie zwracają uwagi na to czyja drogą, tylko chcą iść odśnieżonym chodnikiem – argumenetował Marek Materek, prezydent miasta.

To przekonało 9 radnych którzy byli za przekazaniem pieniędzy na odśnieżanie, 8 było przeciw a 3 wstrzymało się od głosu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Starachowice

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Najnowsze

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5