starachowice
home
RSS

Żłobek zamiast korekcji?

 • Napisany przez:
 • Skomentuj

Gmina Starachowice wypowiedziała starostwu powiatowemu umowę użyczenia budynku przy ul. Żeromskiego 1a. Ośrodek, gdzie korygowane są wady postawy u dzieci ma tam działać do końca rozpoczynającego się roku szkolnego. Co potem z placówką?…

Rodzice dzieci uczęszczających do Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej w Starachowicach napisali petycję do prezydenta miasta, w której proszą o zmianę decyzji o wypowiedzeniu umowy z dniem 30 czerwca 2018 roku i wydłużeniu okresu użyczenia budynku przy ul. Żeromskiego 1a na podstawie nowej wieloletniej umowy, która zapewni dotychczasową lokalizację dla działalności tej placówki.

Jak czytamy w petycji: „zmiana lokalizacji będzie stanowić utrudnienie dla rodziców i ich dzieci a przeniesienie ośrodka w inne miejsce wiąże się z zagrożeniem przerwania ciągłości procesu korekcji. Budynek, w którym od 26 lat prowadzone są zajęcia gimnastyki korekcyjnej przez lata został optymalnie dostosowany do prowadzenia tego typu działalności. Jego usytuowanie w tym miejscu jest kojarzone przez większość mieszkańców miasta i okolic” – pod petycją takiej treści podpisało się ok. 100 osób i podpisów wciąż przybywa.

Jak zauważają rodzice wiele do życzenia pozostawia wygląd zewnętrzny budynku. Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie ośrodka w dotychczasowym budynku, po dokonaniu remontu. Problem w tym, że ośrodek jest placówką powiatową, zaś budynek stanowi własność gminy Starachowice. To właśnie kwestie własności budynku i partycypacji w kosztach remontu stały przez lata na przeszkodzie do wypracowania kompromisu. Rodzice liczą jednak, że dzięki negocjacjom między włodarzami miasta i powiatu dojdzie do porozumienia odnośnie utrzymania ośrodka w obecnym miejscu i porozumienia w kwestii remontu.

Gdyby jednak samorządy się nie dogadały, co dalej z placówką od przyszłego roku szkolnego? Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że prezydent miasta wypowiedział umowę, gdyż w budynku planowane jest utworzenie żłobka.

– Są plany utworzenia ośrodka gimnastyki korekcyjnej przy Szkole Podstawowej nr 11 w Starachowicach – informuje Iwona Ogrodowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach. – Jeśli chodzi o wykorzystanie budynku to gmina planuje ogłoszenie przetargu na dzierżawę z przeznaczeniem na żłobek, co wynika z zapotrzebowania młodych rodziców w mieście.

Czy to znaczy, że powiatowa placówka, do której uczęszczają dzieci spoza miasta, ograniczyłaby swoją działalność wyłącznie do Starachowic? Czy miasto planuje przejęcie działalności ośrodka i czy ma na ten cel zapewnione finansowanie? Te pytania nurtują rodziców. Zostali oni zaproszeni do rozmowy przez prezydenta miasta – spotkanie zaplanowano na poniedziałek, 4 września.

Władze powiatu nie podjęły jeszcze decyzji do przyszłości ośrodka.

– Chcą z tym poczekać do zakończenia naboru, aby ocenić jaki wpływ na ośrodek będą miały działania podjęte przez gminę Starachowice. Z pewnością część osób skorzysta z zajęć, jakie będą prowadzone w szkołach podstawowych w Starachowicach. Musimy zobaczyć, jak duża grupa osób i z jakich gmin będzie zainteresowana kontynuacją zajęć w MOGKiK.  Być może zasadnym będzie zaproponowanie gminom rozważenie wprowadzenia podobnych rozwiązań, jak w Gminie Starachowice. Jeśli nie, Zarząd Powiatu zastanowi się nad nową lokalizacją dla tego ośrodka – poinformowała Anna Ciesielska, rzecznik prasowy Zarządu Powiatu Starachowickiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Starachowice

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Najnowsze

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5