starachowice
home
RSS

Śmiertelne żniwo fali upałów

 • Napisany przez:
 • Skomentuj

Wysokie temperatury, jakie nawiedziły okolicę dały się we znaki wszystkim. Na początku minionego tygodnia, tylko w ciągu kilkudziesięciu godzin ratownicy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej wyjeżdżali do tego rodzaju zgłoszeń kilkukrotnie. W jednym przypadku, w zamkniętym mieszkaniu w bloku znaleziono martwą 80-latkę.…

O tym, z jak niebezpiecznym dla życia i zdrowia, zjawiskiem mieliśmy do czynienia na przestrzeni ostatnich dni lipca i pierwszych sierpnia, przekonali się m.in. starachowiccy strażacy. W poniedziałek i wtorek, w ciągu dnia termometry wskazywały grubo ponad 30 kresek. Lejący się z nieba żar najbardziej doskwierał osobom w podeszłym wieku.

– Najwięcej zgłoszeń dotyczyło otwarcia mieszkań, w których znajdowali się ludzie, mający problemy z upałami – poinformował TYGODNIK mł.bryg. Marcin Nyga, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach.

Pierwsze z nich dotarło 31 lipca, kilkanaście minut po godz. 8 rano. Z relacji osoby zgłaszającej wynikało, iż w mieszkaniu w bloku przy ul. Harcerskiej w Starachowicach znajduje się nieprzytomna kobieta. Ratownikom szybko udało się dotrzeć na miejsce. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu weszli do środka. – Córka mieszkanki Starachowic miała spore wątpliwości, co do stanu zdrowia swojej matki. Dlatego też zdecydowała się wezwać wsparcie – dodaje Nyga.

– Na miejscu zdarzenia oprócz nas był również zespół ratownictwa medycznego. Kobiecie udzielono pomocy – podkreśla oficer prasowy KP PSP.

Dzień później do powiatowego stanowiska kierowania wpłynęła informacja o podobnej treści. – Ok. godz. 11.20 otrzymaliśmy zgłoszenie, iż w mieszkaniu przy ul. Reja w Starachowicach przebywa osoba nie wykazująca oznak życia. Na szczęście i w tym przypadku historia starszej pani zakończyła się happy endem. Czynności życiowe kobiety zostały zachowane. Starachowiczance pomocy udzieliło pogotowie ratunkowe – stwierdził Nyga.

Tragiczny finał miała natomiast historia 80-latki, która w miniony wtorek przebywała samotnie w mieszkaniu przy ul. Armii Krajowej. – Zgłoszenie otrzymaliśmy ok. godz. 16. Na miejscu okazało się, że drzwi są zamknięte od środka, a kobieta  nie odpowiada na sygnały– opisuje mł.bryg. Nyga. Strażacy zdecydowali się na siłowe rozwiązanie. Znaleźli nieprzytomną seniorkę. Lekarz stwierdził zgon.

Według synoptyków, termometry w najbliższym czasie nie powinny pokazywać 30 stopni. – Przestrzegając podstawowych zasad postępowania podczas bardzo wysokich temperatur, można uniknąć konsekwencji, m.in. fatalnego w skutkach przegrzania organizmu. Warto pamiętać o tym, by ograniczyć w tym czasie przebywanie na słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, stosować kremy z filtrem UV, unikać wysiłku fizycznego, nie zostawiać dzieci i zwierząt w aucie, w ciągu dnia zasłaniać okna, nosić lekką przewiewną odzież – zaznaczył oficer prasowy KP PSP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Starachowice

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Najnowsze

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5