starachowice
home
RSS

„Starachowiczanka” ma dbać o porządek

 • Napisany przez:
 • Skomentuj

Jak starachowiczanom podoba się pomysł utworzenia w mieście spółdzielni socjalnej, która ma zadbać o ład i porządek? Czym dokładnie będzie zajmowała się spółdzielnia?”Starachowiczanka”?…

Spółdzielnia Socjalna „Starachowiczanka”. Na początku działalności do obowiązków pracowników spółdzielni należeć będzie m.in. utrzymanie czystości i porządku na przystankach autobusowych komunikacji miejskiej, w tym opróżnianie koszy i dbanie o estetyczny wygląd wiat przystankowych.

Spółdzielnia socjalna to instytucja, której będą zlecane wykonanie m.in. prac porządkowych na terenie miasta. Pierwszym z takich zadań zleconych jest opróżnianie koszy znajdujących się na ulicach, a także porządkowanie terenu przystanków i dbanie o estetyczny wygląd wiat przystankowych. W kolejnych miesiącach pracownikom spółdzielni będą zlecane kolejne prace, m.in.: porządkowanie terenów przy budynkach gminnych, socjalnych, komunalnych. Gmina tym samym dąży do tego, by mieć jednego wykonawcę prac porządkowych na terenie miasta czyli spółdzielnię socjalną, zamiast zlecać ich realizację  kilku firmom zewnętrznym, co nie pozostawało bez znaczenia na ogólną jakość ich wykonania. Spółdzielnia socjalna to także forma pomocy osobom borykającym się z problemem długotrwałego bezrobocia. Spółdzielnia to także owoc współpracy pomiędzy gminą a powiatem starachowickim. Dzięki spółdzielni mogą odbywać się takie procesy jak reintegracja zawodowa, czyli powrót na rynek pracy osoby długotrwale bezrobotnej. To nie jest też tak, że osoba, która przyjdzie do spółdzielni socjalnej musi już w spółdzielni zostać. Taka osoba może sobie później już doskonale samodzielnie  radzić na otwartym rynku pracy. Ważne jest to, aby dać bodziec do tych pozytywnych zmian..

Przypomnijmy, projekt dotyczący utworzenia Spółdzielni Socjalnej „STARACHOWICZANKA” otrzymał grant w wysokości blisko 100 tys. zł. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Fundusze przeznaczono na zakup: samochodów, kos spalinowych, zamiatarek i innych narzędzi potrzebnych do pracy. Pracownicy Spółdzielni Socjalnej na początku swojej działalności  zajmować się będą opróżnianiem koszy ulicznych i utrzymaniem czystości na przystankach autobusowych. Spółdzielnia jest kontynuacją programu Klubu Integracji Społecznej prowadzonego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Starachowicach.

Jeżeli formuła się sprawdzi zapowiadany jest dalszy rozwój „Starachowiczanki”, pozyskiwanie funduszy zewnętrznych oraz zwiększanie zatrudnienia.

Dużo pracy przed nami
Mówi Jarosław Warszawa, prezes Starachowiczanki
– Spółdzielnia na chwilę obecną liczy 7 i pół etatu. Duże wyzwanie przed nami, ale damy radę. Trzy razy w tygodniu planujemy opróżnianie koszy. Przystanki będą sprzątanie na bieżąco. Chcemy wyremontować i odmalować te najbardziej zniszczone. Na pewno dużo pracy przed nami

 

w kółku
7 – osób na początku znalazło zatrudnienie na umowę o pracę w starachowickiej spółdzielni socjalnej

 

Siedziba Starachowiczanki
Spółdzielnia mieści się w budynku Starachowickiego Centrum Kultury, które zlokalizowane jest na obszarze objętym rewitalizacją. Baza sprzętowa znajdują się natomiast na terenie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Starachowice

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Najnowsze

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5