Nasz autobus od podłogi aż dach

Starachowice

Ile czasu potrzeba na powstanie autobusu? W zależności od modelu i wyposażenia – 25-27 dni. W starachowickim zakładzie MAN powstaje ich ok. 11 dziennie. Zaangażowanych jest w mnóstwo osób i jeszcze więcej pieniędzy. Trzeba jednak przyznać, że nowa fabryka MAN Bus wygląda imponująco. Mogliśmy się o tym przekonać podczas zwiedzania zakładu, gdzie zaprezentowano produkcję autobusu od części aż po gotowy produkt, który wyjeżdża z fabryki na kołach.

Niesamowita podróż

Zwiedzanie zakładu rozpoczynamy od hali nr 3, która została wybudowana od podstaw. Tu za pomocą wózków widłowych trafiają części do produkcji autobusu. Rozlokowane są w odpowiednie miejsca powierzchni magazynowej, która wypełniona jest pod sam sufit.

– Za sprawą krótkich serii (każde zamówienie jest inne i powstaje inna konstrukcja na zlecenie klienta), które realizowane są w zakładzie, towar nie zalega w magazynie – opowiada Kamil Surdy, kierownik modułu rozwiązywania problemów serwisowych i systemów zarządzania, który oprowadza nas po zakładzie. – Z tzw. dworca wyjeżdżają części do produkcji autobusu na poszczególne działy. Odjazd odbywa się w określonych godzinach na dany takt, na określone stanowiska pracy.

Hala produkcji części z blach to pierwsza hala produkcyjna. W dalszej części znajduje się hala produkcji profili rurowych, gdzie odbywa się produkcja części trudnych, nietypowych, potrzebnych w małych ilościach a niedostępnych na rynku od ręki. Po drodze mijamy robot spawalniczy, który spawa komponenty spawalnicze – zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim precyzja i sekwencja, która w manualnym wykonaniu może być zawodna.

– Robotów będzie coraz więcej, co oznacza, że będziemy potrzebować mniej spawaczy, a więcej operatorów i programistów – dodaje K. Surdy.

Niemiecka precyzja

Dalszy etap produkcji to budowa szkieletów od małych elementów po cały szkielet. Obrotowe maszyny ułatwiają dostęp do ich produkcji. W zakładzie jest ok. 100 wariantów dachów. Skoro sufit to i musi być podłoga, ściany boczne itd.

– Montaż autobusu rozpoczyna się od szkieletu podłogi, przez ściany boczne, ścianę przednią, tylną, a na końcu dach – wylicza K. Surdy. – Tak gotowa konstrukcja trafia na linię spawalniczą, gdzie nadawana jest ostateczna geometria pojazdu. Odbywa się to na trzy sposoby: za pomocą sznurka i młota, przy użyciu temperatury oraz w sposób mechaniczny – zamontowany podest hydrauliczny rozciąga konstrukcje na konkretne wymiary.

Następnie wszystkie spoiny są czyszczone, co ma przygotować pojazd do lakierowania. Dział jakości (jest siedem bramek jakościowych na różnych etapach produkcji) zwalnia autobus do procesu KTL To kataforetyczne malowanie zanurzeniowe. Szkielet autobusu jest zanurzany do 12 wanien, gdzie nabywa zabezpieczenie przed korozją. Cały proces trwa ok. 70 minut.

– Pół roku temu wprowadziliśmy nowe poszycie zewnętrzne. Zamiast tradycyjnej blachy montowane są panele z tworzywa sztucznego. Dzięki temu autobus jest lżejszy, co przekłada się na spalanie. Łatwiej też usunąć usterki na wpadek kolizji.

Po KTL jest silikonowanie i uszczelnianie spoin. Tak gotowy produkt trafia do centrum klejenia, gdzie montowana jest podłoga (to sklejka z drewna afrykańskiego, które ma bardzo dobre właściwości użytkowania). Doklejane są elementy z tworzyw sztucznych. Szkielet zaczyna nabierać kolorów i wyglądu, jaki znamy z ulicy. Finalny etap produkcji to lakierowanie na kolor określony przez klienta. Są naklejane folie dekoracyjne.

Czy wiesz, że…

W przyszłym roku rozpocznie się produkcja podłóg do autobusów wysokopodłogowych w Starachowicach.

 

MAN Bus na kartach historii
– 1920 r. – powstanie fabryki broni i amunicji w Starachowicach
– 1947 r. – rusza produkcja samochodów ciężarowych
– 2003 r. – w dawnej fabryce FSC rozpoczyna się produkcja autobusów
– 2014 r. – decyzja o przeniesieniu produkcji autobusów z Sadów koło Poznania do Starachowic
– 2016 r – kompletne autobusy na kołach wyjeżdżają z fabryki MAN Bus w Starachowicach

 

MAN w liczbach
2200 – autobusów rocznie powstaje w starachowickim zakładzie MAN Bus (trafiają do Niemiec, Skandynawii, Francji, Austrii, Szwajcarii) i ok. 500 grup podłogowych (główny rynek zbytu grup podłogowych to Izrael, Hongkong, Malezja, Singapur)
242 – autobusy pojedzie ze Starachowic do Rijadu w Arabii Saudyjskiej. NAN Bus wygrał przetarg na produkcję autobusów miejskich
2500 – gorących posiłków dziennie wydawanych jest dla pracowników produkcyjnych MAN
3 – bloki energetyczne istnieją na terenie zakładu, wykorzystują one gaz ziemny do produkcji energii, dzięki czemu zakład samodzielnie wytwarza ok. 10 proc. energii, której potrzebuje
100 – km jazdy testowej odbywa każdy autobus schodzący z linii produkcyjnej

 

Dodaj komentarz